Ücretli rezalet!

27/05/2020 20:32 2569

 

Bence Türkiye’de kargo ve kuryelerin yeniden tanımlanması gerekiyor. Vatandaş parasıyla rezil ediliyor. Ama en çok merak ettiğim şey, bu koca koca kargo şirketlerinin müdürlerine, CIO’larına hiç kargo gitmiyor mu? Onlarda paralarıyla rezil oluyorlar mı?

Efendim modern çağımız da ekmek gibi, su gibi en çok tüketilen şey internet… İnsanlar internet kullanarak alışveriş yapıyor ve maalesef insanların büyük bir heves ile aldıkları ürünleri teslim edecek kargo şirketleri, tüketicilerin akılları ile dalga geçiyorlar. Bu aslında en basiti…

Bazı kurumsal olduklarını iddia eden şirketlerde bu tarz işlerini özel kuryeleri ile çözdüklerini söyleyip insanlara daha büyük mağduriyetler yaşatabiliyorlar. Normal kargo şirketleri insanları ne kadar mağdur ediyorsa, özel kuryelerde insanları o kadar mağdur ediyor… Özel kuryeler tüketicileri ne kadar mağdur ediyorsa, kargo şirketleri de vatandaşı en az o kadar mağdur ediyor. Yani anlayacağız özel, mözel fark etmiyor. Kargo ve kuryecilik yönetmeliğine ülkemizde çok acil düzenlemeler getirilmesi gerekiyor. Eminim herkesin başından hiç unutamadığı bir kargo teslimatı süreci geçmiştir.

Bankalar kredi kartlarını ve ATM kartlarını müşterilerine özel kuryeleri vasıtasıyla ulaştırdıklarını söylüyor. Fakat o özel kurye maalesef söz konusu kartları canı isterse müşteriye teslim ediyor, canı istemezse ‘Adreste bulunamadı’ diyerek belli bir süre sonra kartınızı filanca şubeye bırakabiliyor. Bunu yaparken de illaki sizin adresinize gelmesine gerek yok. Evinde hatta özel işlerini hallederken de bunu yapabiliyor. Bankalar bunu çok iyi biliyor ve bunu bilmesine rağmen o kuryeler ile çalışmaya devam ediyor.

Diğer taraftan kargo şirketleri ile insanlardan en fazla parayı nasıl alabilirim çaba ve gayretinde bulunuyor. Kargonuzu şirkete verdikten sonra esaret sürecinizde başlamış oluyor. Özellikle internet alışverişlerinde insanların kuryenin yanında kargosunu açıp kontrol etme imkanına sahip. Fakat kargocuların büyük bir bölümü insanlara bu haklarını kullandırmıyorlar. Neden?

Ayrıca kargocular da yine sizi ‘adreste bulunamadı’ haklarını kullanabilirler. Sonrasında sizin 1-2 gün içinde ilgili kargo şubesine gidip kargonuzu almanız gerekiyor. Daha vahimi ise, yani olurda göndermiş olduğunuz kargo adres yanlışlığı nedeniyle, alıcının kargo ücretini ödemeyi kabul etmeme nedeniyle veya alıcının adreste bulunamaması nedeniyle olsun, kargo şirketleri geri dönen kargoları 3 gün şubede tutuyor sonra bölge depolarına gönderiyor. Ama bu süreçte kargo göndericisine, kargosunun iletilmediğini haber etmiyor. Halbuki kargoyu alırken sizden telefon numarası isteniyor. Anlaşacağınız bu tür bilgiler formalite icabı isteniyor.

Geldiğimiz bu durum Türkiye’de kargoculuk hizmetlerine yeni bir düzenleme getirilmesi ihtiyacını ortaya koyuyor. İnsanların bu şekilde paraları ile rezil edilmemesi gerekiyor. Çünkü gönderilen kargoların bir bölümü resmi evrak ve değerli evraklar, bazıları tüketim süresi çok kısa gıda ürünleri olmasının yanında bazen de maddi veya manevi değeri çok yüksek eşyalar olabiliyor. Sonuçta para karşılığında teslim edilen ürünlerin en hassas şekilde muhatabına teslim edilmesi gerekiyor. Ama maalesef böyle olmuyor.

Acaba bu rezaleti sadece vatandaş mı yaşıyor? Devletin ilgili kurumlarındaki bürokratlar kargo ve kuryeler ile ilgili sorun yaşamıyorlar mı? Yada kargo şirketlerini yönetenler bu durumlarla hiç mi karşılaşmıyorlar, sahi yoksa bu kişiler hiç mi kargo hizmeti almıyorlar? Neden yönetim kademesinden yaşanan aksaklıkların düzenlemesi noktasında devlete projeler sunulmuyor?

 Yoksa insanları paraları ile rezil etmek kargo şirketlerinin hoşuna mı gidiyor?