Tv nin eğitici yönleri

07/06/2022 21:20 759

 

Pandemi olayı başladığından bu yana devamlı televizyon seyreder oldum. Tv de seyrettiklerim içerisinde Bir Zamanlar Çukurova, Yasak Elma ve arkadaşım Zafer Ergin’in oynadığı Arka Sokaklar dünden beri bugün dahil tv programlarında büyük değişiklik var. Şimdiye kadar türkülere yer verilmeyen programlarda dünden beri sadece türküler var. Türküler saz heyeti ile birlikte icra ediliyor hatta bizim Çukurova TRT sinden bile alıntı yapmışlar.

Saz heyetinin üyeleri, yurttan sesler koroları ve tek başına icracılar tarafından tanıtılan bir program çok yararlı. Karadeniz türküleri, Rumeli türküleri dahil söylenmedik türkü kalmadı. Çift saatlerde okunan haberler muhafaza edilmiş bu da iyi bir şey.

Dün yörüklerle ilgili bir program vardı yörüklerin Asya’dan daha doğrusu Orta Asya’dan göç eden kavimler olduğu anlatıldıktan sonra yörük halılarını nerede yapıldığı ve ne isimler taşıdığı anlatılması çok hoşuma gitti yurdumuzda Balıkesir kazalarında, Antalya Döşemealtı’nda, Manisa Yuntdağını, Eşme’de bu halılar hala dokunmaktaymış. Gözde renkler kırmızı, mavi ve sarıymış.

Ayrıca motifleri ne anlama geldiği açıkça anlatıldı. Halıya düşkün bir insan olarak çok şeyler öğrendiğimi söyleyebilirim. Böyle faydalı programlar yapılması ve uzman kişilerin konuşturulması çok yararlı. Temennim benzer programların zaman içerisinde devreye girmesidir. Bu temennim gerçekleşirse çok mutlu olacağım.

Bamyanın bu kadar sağlık için önemli olduğunu doktor olmama rağmen bilmiyordum. Meğer bamya, beyaz kan hücrelerini yenileyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan liflerin kolay çözümlenebilmesinden kaynaklı olarak kolon kanserine karşı koruma sağlar. Bamyanın içerisinde antioksidanlar bol miktarda bulunur. İçerisinde bulunan K vitamini sebebi ile kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bağırsakta oluşan bakterileri yok ederek iltihapları iyileştirir. Bamya, vücutta toplanan yağları parçalayarak kolestrol seviyesini düşürür, fazla kilo alımını önlermiş.