Türkiye Yavuz Donat’tan öğrendi…

03/02/2020 21:40 1643

 

Gazeteci dedin mi baktığı yerde görmesini bilmeli… Elazığ depremi için sen kalk Ankara’dan Elazığ’a kadar git. Yetmedi Elazığ’dan sonra Malatya’ya git. Malatya’dan da 1 saat daha yol git, Türk Sinemasının unutulmaz ismi Kemal Sunal’ın köyünü bul. Sonra bunu köşende yaz. Daha sonra  bütün Türkiye bunu senden öğrensin, televizyon kanalları gazeteler Kemal Sunal’ın köyüne akın etsin. İşte duayen diye boşuna demiyoruz büyük usta Yavuz Donat’a. 

 

Hıncal Uluç da, depremin ardından Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal’ın, Malatya'nın Gökçe köyündeki doğduğu evi bularak buranın yıkıldığını okuyucularına aktaran gazeteci Yavuz Donat'ın gerçek gazetecilik yaptığını söyledi. Benim söylediklerimi bakın Hıncal Uluç 30 Ocak 2020 Perşembe günü köşesinde nasıl teyit etmiş;

 

İŞTE HINCAL ULUÇ’UN O YAZISI:

 

Yavuz'u okumak!..
“Deprem bölgesinde harika gazetecilik yapıyor Yavuz.. Yavuz Donat tabii.. Onunla yarım asırlık dost, çeyrek asırdan fazla da ayni gazetenin köşedaşı olmak, ne mutluluk, ne gurur benim için..
Gazeteci adam.. Görmekle, bakmanın farkını biliyor.. Kısa kısa notlarla, harika şeyler anlatıyor..
Kimin aklına geldi, Malatya'ya gidip Kemal Sunal'ın köyünü bulmak.. Orada doğduğu evi aramak.. O ev de depremde çökmüş iyi mi?.
İşte gazetecilik bu.. Çok bileceksin.. Bildiğin her şey sende yeni meraklar yaratacak. Onların peşine düşeceksin.. Onları yazacaksın. O zaman okunursun işte.”

 

Yüksek Lisanslı BEKÇİ

Hayat şartları her geçen gün ağırlaşıyor,  TÜİK'in verilerine göre 4.5 milyon, gayri resmi olarak da 6.5 milyon işsizin olduğu ülkemizde, iş bulamayan gençlerin yeni mesleği bekçilik oldu. Sabaha kadar sokaklarda dolaşıp asayiş olaylarına müdahale eden 21 bin bekçiden 33'ünün yüksek lisans, 7 bin 54'ünün üniversite mezunu olduğu belirlendi.

 

Olaya bakar mısınız..!

Bu arada Bekçilerin yetkilerinin genişlenmesi için kanun teklifi de geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunuldu, yasallaşırsa bekçiler, suçluları göz altına alabilecekler, hatta Jandarma ile birlikte çalışabilecekler...

Bunun yanı sıra Suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, suç mahallindeki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak, ortadan kaldırılmasını engellemek de bekçilerin görevleri arasında olacak.

Eskiden bekçiye kız verilir mi derlerdi, şimdi ise, sıraya girerler herhalde...

 

 

 

 Birlikten kuvvet doğar

Büyükşehir ve Yüreğir Belediyesi, sorunların çözülmesi adına iş birliği konusunda heyetler arası çalışma başlatmış duyduğuma göre.

AK Partili Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ve Yüreğir Belediyesi’nin bürokratları, CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret etmiş geçen gün. İki belediyenin başkanları ve bürokratları, iş birliği yapılabilecek konularla ilgili görüş alışverişinde bulunmuşlar…

İşte Adanalıların beklediği de zaten bu. Adana’nın birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Sorunlar tabi ki el birliğiyle aşılır. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Yüreğir’deki sorunları Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da desteği ile çözerek Yüreğir’e güzel hizmetler yapacak. Diğer ilçeler de öyle yapmalı. Büyükşehir Belediyesi ilçelerle, ilçeler de Büyükşehirle birlikte çalışmak, dayanışma yapmak durumunda. Birlikte yapılacak her iş Adana için olumlu sonuçlar doğurur.  Atalar boşuna dememiş ‘birlikten kuvvet doğar’ diye…

 

 

Günün sözü

 

“Yalnız kalmaya alışmış birine herkes fazlalık gelir”

 (BOB MARLEY)

Günün kitabı

 

 DAYININ CASUSLARI

 

YAZAR:      AYTUNÇ ERKİN

 

Günün ismi

 Adana Demirspor’u Süper Lig’e çıkarmaya kararlı olan başkan Murat Sancak

 

Çimdik

 2.5 milyon GB kapasiteli, 100 milyar hücre, 100 milyar neronla günde 24 saat, haftada 7 gün, yılda 52 hafta çalışır… Taaa ki  o beynin sahibi, bir tarikata girene kadar..!

 

 

Haşarı soruyor

  

-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte, Elazığ’da deprem bölgesinde ziyaret ve incelemeler yaptığını biliyor musunuz?

 

-Halil Avcı’nın yeni projesi ‘DREAM ROMA’yı açıkladığını ve bu kez Roma’yı Adana’ya taşıdığını biliyor musunuz?

 

-Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın, Seyhan’daki Mahalle muhtarlarıyla hizmet planlaması yapmak ve istişarede bulunmak üzere yaptığı Bölge Muhtarlar toplantılarını sürdürdüğünü biliyor musunuz?

 

-Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan’ın Türk Eczacıları Birliği Denetleme Kurulu Üyeliğine seçilmesi üzerine Yönetim Kurulu'nun kendi arasında yaptığı dağılımla başkanlığa seçilen Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ’ının göreve hızlı başladığını biliyor musunuz?

 

-2019 yılı uluslararası mavi bayraklı plaj sayıları belli oldu. Türkiye’nin 463 adet mavi bayraklı plajı olduğunu, dolayısıyla Türkiye’nin mavi bayraklı plaj sayısında 3’üncü olduğunu biliyor musunuz?

-Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Çin kaynaklı olmasına rağmen dünyanın bir çok bölgesinde görülen ve şu ana kadar 250 civarında insanın hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsüne karşı Adanalıları bilgilendirmek ve korunma yollarına dair yöntemleri aktarmak amacıyla bugün saat 14:00’da Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda konferans düzenleyeceğini biliyor musunuz?