Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı Nisan’da Adana’da

05/03/2018 23:17 4634

 Adana’nın çehresini değiştiren muhteşem portakal çiçeği kokuları eşliğinde Nisan ayında yılda sadece bir defa düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'na geri sayım başladı. Adana’da doğmuş, dünyada önemli isimler arasına girmiş, temsil ettiği her misyonu başarıya ulaştırmış olan bir Adana sevdalısı, Ali Haydar Bozkurt’un hayaliyle başlayan ve 5 yıl içinde muazzam bir şekilde tüm Türkiye’de milyonlarca haber, fotoğraf ve video paylaşımıyla zirveye yerleşen, hatta uluslararası TV’lerde bile onlarca haberleri yayınlanan, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, bu yıl tam 6. kez yapılacak.

Adana’da Valiliğin ve tüm belediyelerin Karnavala desteği tam. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediyeleri şehrin bilinirliğini ve pozitif imajını üst düzeye çıkaran Karnaval'a destek vermeye devam ediyor. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası her sene olduğu gibi yine sürprizlerle dolu hafızalardan silinmeyecek bir programla Portakal Çiçeği Karnavalı'nda olacak. Birbirinden renkli kostümlerin, vosvosçuların, motosikletli yüzlerce ekibiyle Türk Chopper MK’nin, onlarca resim etkinliğinin, portakal çiçeği ve turunç kabuğu reçellerinin, Adana’yı anımsatan her şeyin, kısacası mis gibi portakal çiçeği kokuları eşliğinde sokakta Adana Kebap yiyince yerinizde duramayacağınız bir karnaval.

Nisan'da Adana’da, Portakal Çiçeği Karnavalı’nda etkinlikler ve aktiviteler 5 ve 8 Nisan’da, kortej ve büyük gün ise 7 Nisan Cumartesi.  

Bu yıl yine bir ilk; Üniversite öğrencilerinin kendi araçlarını tasarlayıp yarışacakları eğlenceli bir etkinlik olan Ödüllü Araba Tasarımı ve Yarışı, Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında 8 Nisan'da saat 13:30'da Ziyapaşa'da gerçekleştirilecek.

Bu yılki Portakal Çiçeği Karnavalı’nın sürprizlerinden biri de toplu gitar çalma rekor denemesi. Ünlü sanatçı ve besteci Serhan Kelleözü, 2018 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Türkiye’nin adını tarihe altın harflerle yazdıracak bir organizasyona imza atıyor. Toplu Gitar Çalma Dünya Rekor Denemesi ile Adana’mız Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hazırlanıyor. 8 Nisan 2018’de, Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Beyazevler Çamlık’ta toplanacak olan en az 7000 kişi, hep birlikte, Adanalı Sanatçı ve Besteci Serhan Kelleözü’nün efsane şarkısı Akdeniz Akşamları’nı çalacak.

Bu karnavalda şüphesiz birçok etkinlik yapılması planlandığı için, şehrin birçok noktasında hareketlilik olacak. Bunları kaçırmayın. 2018 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en renkli kostümleri Adana’nın portakal çiçeği kokan sokaklarında kortejde yerlerini alacak. Daha saymakla bitiremeyeceğim bir çok etkinlik bu karnavalda. Şehir dışından gelecek dostlar Adana’daki oteller doldu bölgede bulunan yakın illerdeki otellerde de odalar tükenmeden yerinizi ayırtın. Unutmayın bu karnavalın Türkiye’de eşi benzeri yok. 

O zaman son sözümüz tüm Adanalılara, şehir ve ülke dışından gelecek misafirlerimize;

En güzel mevsimdir, Adana’da Nisan.. Tam da Portakal Çiçeği mevsimi..

7 Nisan 2018 Cumartesi Adana sokaklarında buluşmak üzere.