Türkiye’deki bütün belediyelere örnek olmasını umut ediyorum

01/12/2020 21:48 1821

Geçtiğimiz hafta sonu Sarıçam Belediye Başkanı Avukat Bilal Uludağ ile 5 Ocak gazetesi ekibi olarak kahvaltı sofrasında bir araya geldik. Burada başkan birçok soruyu yanıtladı. Ben bir konu üzerinde duruyorum. Kimlikli şehir.

Türkiye ve kentimizle ilgili önümüzdeki hafta çok önemli biz yazı dizisi başlatıyoruz. Bu yazı dizisinde, deprem gerçeğini tüm paydaşlarıyla masaya yatırıyoruz. Bu yazı dizisinde ortaya çıkan en önemli gerçek; Türkiye’de bina kimliklerinin olmaması.

81 ilden oluşan Türkiye’de, nüfusu 750 bin ve üzeri olan 30 kent, büyükşehir belediyesi statüsünde ve bu kentlerin neredeyse hiç birinde bina kimliği yok. Yeni yeni enerji kimliği oluşturulmaya başlandı binalarda.

Baktığımızda Sarıçam konut anlamında 2014’den, 2020’ye yüzde 150 büyümüş.

Belediye başkanlığında ikinci dönemini yaşayan Başkan Uludağ, “Şehri oluştururken kimlikli, nitelikli marka değeri olan bir şehir olarak büyütmek istiyoruz” dedi.

İlçede mevcut olanları iyileştirmek için uğraşıyor, şehircilik anlamında Sarıçam kimlikli bir şehir olsun diye konutlarıyla, üniversitesi, sanayi bölgesi, yeni yapılan stadyumuyla beraber, hem sanayi kenti Sarıçam, hem öğrenci kenti Sarıçam olsun, hem de spor temsilcisi bir Sarıçam olsun diye uğraş veriyor Bilal Uludağ.

Deprem konusunda da önemli çalışmalara imza atıyor. Sarıçam ilçesinde tüm binaların envanterlerinin çıkarılmasına yönelik bir buçuk yıldır bir çalışma sürdürüyormuş. Hatta tüm binaların 3 boyutlu görselini de hazırlatıyormuş. 2021’de tüm binaların üç boyutlu olarak ne olduğunu gösterebilecek bir altyapı oluşturacak.

Bu çalışmanın Türkiye’deki bütün büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine örnek olmasını umut ediyorum.

Bilal Uludağ, “Sarıçam Adana’nın parlayan yıldızı olacak dediğimizde gülüyordu insanlar, ama bugün herkes Sarıçam Adana’nın parlayın yıldızı diye konuşuyor” dediğinde şöyle bir ilk döneminde yaptığımız röportaja gittim. Evet öyle söylemişti, biz de başlığı öyle yazmıştık. Bu gün gelinen noktada dediklerini yerine getiren bir Bilal Uludağ gördüm.

Gerçekten de tüm Adana Sarıçam’da bir yer almaya uğraşıyor. Sarıçam’a önümüzdeki günlerde bir marina da yapılacak. Ben de Kösefakılı’da bir yer alsam şöyle içine de ahşap bir kulübe koyup, gün batımında oltayı göle atıp, balık tutarken kitap okusam diye hayal etmiyorum değil hani.

20 MW güneş enerjisi tesisi kurmakla ilgili lisans almış, enerjiden elde edeceği gelirle personel giderlerini karşılamayı planlıyor.

Vizyon bu işte.
Yıl olmuş 2020 yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek günümüzün olmazsa olmazı.
Küçücük takımadalar ülkesi olan Japonya’da bile, denizin üzerine güneş enerjisi tarlaları kuruyorlar, teknoloji takibi çok önemli.
Başkan Uludağ’ı tebrik ediyorum.