TÜRK POP MÜZİĞİ'NİN DÖNÜM NOKTALARI-2

26/11/2022 06:33 294

Türkiye’de popüler müzik, 70’li yıllarda Anadolu Pop ve Arajman dönemi olarak iki çizgi üzerinden devam eder. Bu dönemde, bu iki türden farklı olarak özgün eserler sunan Türk bestecileri de artmaya başlar. Bora Ayanoğlu, Timur Selçuk, Şanar Yurdatapan, Esin Engin, Attila Özdemiroğlu ve Ali Kocatepe bu dönemin önde gelen besteciler arasındadır. Çiğdem Talu ve Melih Kibar’ın yaşadığı aşk, Türk popüler müziğine nice büyük eserler kazandırır. İkilinin Erol Evgin başta olmak üzere, pek çok sanatçıya verdiği şarkılar, bugün bile dillerden düşmez. Bülent Ortaçgil, İlhan İrem, Sezen Aksu gibi isimler de, kendi yazdığı şarkıları, kendi söylemek isteyenlere örnek olurlar.

 

***

Türkçe sözlü hafif müziğin altın çağı olarak kabul edildiği 70’li yıllar, gerçekten ayrı bir başlık konusu altında incelenmelidir. Tanju Okan’dan Nilüfer’e, Alpay’dan Hümeyra’ya kadar adeta bir yıldızlar geçidine şahit olmuş. 80’li yıllar ise Türk hafif müziği açısından belli isimler dışında kısır geçer. 12 Eylül 1980 darbesinin yarattığı siyasi konjektür, müziğe de olumsuz sirayet eder. Anadolu Pop’un yaklaşık 16 yıl süren yükselişi son bulur. Selda Bağcan hapse atılır. Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan gibi isimler yurtdışından dönemez ve sürgün hayatı yaşamaya başlarlar.

TÜRK POP MÜZİĞİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLAR

70’lerden itibaren ayak sesleri duyulma başlayan arabesk müzik, 80’li yılların ilk yarısında geniş kitlelere yayılmaya başlar. Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur bu akımın bayrak tutan isimleridir. Öyle ki; Popun yıldızları Zerrin Özer, Nilüfer ve Ajda Pekkan da direksiyonu arabeske doğru kırarlar. Bu dönemde hareket alanı kısıtlanan pop müziğinin yaşatılması için yapılan birbirinden farklı tarzda albümlere de rastlanır. Nur Yoldaş’ın ‘Sultan-ı Yegâh’, Sezen Aksu’nun ‘Sen Ağlama’, Fikret Kızılok’un ‘Zaman Zaman’ ve Mazhar Fuat Özkan’ın ‘Ele Güne Karşı Yapayalnız’ albümleri pop müziğine adeta can suyu olur. İlerleyen süreçte Ajda Pekkan ve Nilüfer’den tekrar popa dönüş sinyalleri gelir. Ajda Pekkan, 1983 çıkışlı ‘Süperstar 83’ albümüyle onu zirveye taşıyan arajman dönemine geri döner. Nilüfer de, ‘Nilüfer 84’ albümüyle eski tarzına tekrar çark eder. Bu albümde okuduğu ‘Kar Taneleri’ şarkısıyla da ilk kez Kayahan’la çalışır. Bu ikili böylece Türk Pop müziğinde yeni bir dönemin tohumlarını atmaya başlarlar.

 

90’LI YILLAR POPUN ŞAHA KALKTIĞI YILLAR OLUR

Diğer tarafta Sezen Aksu ve Onna Tunç’un ‘Sen Ağlama’ albümünde başlayan ortaklıkları da Türk Popunun dönüm noktaları arasındadır. İkilinin imza attığı ‘Değer mi’, ‘Sarışınım’ ve ‘Şinanay’ isimli şarkılar, dönemine göre oldukça modern beste ve altyapılarla süslenir. Özellikle 1989’da çıkan ‘Şinanay’, batı müziği formunda Türkçe bir beste olarak bugünkü pop müziğine giden sürecin fitilini ateşleyen şarkı olur. 1990’lı yıllarda ise özel radyo ve televizyonların açılmasıyla birlikte Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) tekeli son bulur. Bu gelişme Türk Popunun da seyrini değiştirir. 1990 ve 1991’de arka arkaya çıkan albümler, pop müziği tekrar ana akıma kaydırır. Önce Aşkın Nur Yengi’nin ‘Sevgiliye’, Ajda Pekkan’ın ‘Ajda 1990’ albümleri çıkar. Ardından Yonca Evcimik’in ‘Abone’ ve Sezen Aksu’nun ‘Gülümse’ albümleri gelir.

 

TÜRK POPU GENÇ İSİMLERLE ZİRVEYE ÇIKAR

Türk Popunda başlayan bu yeni dönem, özellikle genç isimlere yarar. Tarkan, Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Burak Kut, Mirkelam, İzel, Demet Sağıroğlu ve daha bir sürü isim pop müzikteki büyük bir boşluğu doldururlar.

Bu genç isimlere tematik müzik kanallarının da artmasıyla birlikte, daha fazla hareket alanı tanınır. Amerika ve Avrupa’daki trendleri daha yakından takip eden bu isimler, Türk halkını daha yenilikçi çalışmalarla tanıştırırlar. Kimisi dönemin en büyük pop yıldızları Madonna ve Michael Jackson’dan oldukça da etkilenirler.

Onların kendine has sahne şovları, dansları, kostümleri ve yaşam biçimleri vardır. Nihayetinde bizim starlarımızın da kendine has tarz oluşturmaya ihtiyaçları vardır.

***

POP MÜZİĞİN MODASI HİÇ BİR ZAMAN GEÇMEZ

90’larda video-klip sektörünün doğmasıyla birlikte müzikte görsellik daha da önem kazanır. Kimi zaman bir klip şarkının önüne bile geçer. Öyle ki, Klipi olmayan albümünü tanıtamaz hale gelir. Türk pop müziği zaman, zaman popülerlik olarak Rock, Rap gibi türlerin gerisine düşse de, her zaman talep görmeye devam eder. Son yıllarda Türk popunun iki altın çağı 70’ler ve 90’ların unutulmaz şarkıları, yeni jenerasyon tarafından da keşfedilir. Bu dönemin şarkılarına dizi ve filmlerde de fon müziği olarak sıkça rastlanır. Öyle ki, 80’lerde rafa kaldırılan plakların tekrar değerlenmesine bile önayak olur.

İşte içinde böyle bir madeni vardır pop müziğinin ve bu nedenle popun modası Türkiye’de hiçbir zaman geçmez.       

KAYNAK: https://www.instagram.com/196.sekiz/