Türk Müziğinin evreleri

29/11/2022 03:28 648

 

Türk gözcülüğünün en parlak olduğu devir son padişahlar devridir. 3. Selim ile başlayan bu devir ne yazık ki uzun sürmemiş ve 5. Mehmet yani Vahdettin devri ile daha doğrusu Sultan Reşad devri ile son bulmuştur. Bu devirde sarayda Enderun’da bir mektep gibi çalışmalar yapılır ve birçok usta gözcü yetişirdi. Sıfatları da değişikti onların.

Bu adet Cumhuriyet döneminde de devam etti. Atatürk Türk musikisini hem aşina hem de onun yaşaması için büyük gayret sarf edenlerin başında gelir. Enderun’daki kadro Münir Nurettin, Hafız Yaşar, Hafız Burhan, Nuri Halil (Poyraz), Tanburi Refik Fersan, ve Santuri Zühtü Bardakoğlu gibi ünlü müzisyenler vardı. Bunlar yarbay rütbesine kadar yükselmişlerdi, ayrıca Hiyaset-i cumhurun bandosu ve Batı musikisi çalan orkestrası da vardı. İnönü devrinde bu ince saz heyeti ortadan kalktı tamamen batı musikisine döndü.

Münir Nurettin, Zeki Müren, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses gibi meşhurların durumu bir başka, onların çok sayıda kasetlere okunmuş eserleri var. Zeki Müren’in 15 yaşlarında iken söylemiş olduğu daha doğrusu bestelediği bir şiiri mevcut, adı da ‘’Zehretme hayatı’’ bunları ayrı olarak değerlendirmek lazım. Bunun dışında o zaman adı ölümsüzlere geçen bestekarlar, güftekarlar ve okuyucular var. Bunların içinde kötüsünü bulmak mümkün değil. Ankara radyosu açıldıktan sonra bu iş hızlandı, daha önceleri sırf İstanbul vardı ve orayı Mesut Cemil tek başına idare eder durumdaydı. Ankara 1938 de açıldığında bu grup Ankara’ya nakil oldu. Cevdet Kozanoğlu, Mesut Cemil’in yakın arkadaşı ve spiker olarak Baki Süha Edipoğlu, Hikmet Münir Hepçioğlu eklendi.

Zaman içerisinde İstanbul radyosu açıldı, bu kadro İstanbul’a gitti ve genişledi. Kimler yoktu ki aralarında.

Radyoda tanınan isim yapanlar bir müddet sonra gazinoların teklifine uyarak sahnelere çıktılar, sanırım ilki Perihan Altındağ Sözeri’ydi. Daha sonra Behiye Aksoy, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Ziya Taşkent, Ahmet Özhan, Neşe Karaböcek, Alattin Yavaşça, Hüner Coşkuner, İnci Çayırlı ve çeşitli yönleri ile ön plana çıkmış olan Erol Sayan şeklindedir.

Ve diğer ismini hatırlayamadıklarım…