Türk Havayolları Reklamı Zirve Filmi

19/04/2019 23:26 1100

1933 yılında kurulan THY , 86 yılı geride bıraktı. Özellikle son 15 yıl içerisinde ,büyük bir gelişme gösterdi THY. Havacılık sektörünü sarsan krizleri atlattı ve çok büyüdü. Destinasyon sayısını 110 noktaya çıkardı. Böylece dünyanın en çok ülkesine uçan bir havayolu oldu, zirveye yerleşti. Uçak sayısı 66 iken bu sayı şimdi 134. Yolcu adedi de 10 milyondan 75 milyonun üstüne çıktı.

THY , bu başarısını zirve adlı reklam filmi ile tüm dünyaya ulaştırdı. Bu reklam filmini bir özelliği , görme engelli dağcı Necdet Turan’nın bu filmde yer alması idi. Necdet Turhan , 4 bin 800 rakımlı MountBlant’ın zirvesine çıkmış ve Türk bayrağını oraya dikerek , dalgalandırmıştı.

Dağcılık bazı özellikler isteyen , tehlikeli , zor bir spor. Bir anlamda doğaya meydan okuma. Uçurum kenarlarında yürüme , dik kayalara tırmanma , tipiye , fırtınaya , aşırı soğuğa ve çığ tehlikesine maruz kalma. Bu zor şartlar altında zirveye varma ve de sağ salim geri dönebilme.

Bunu başarabilmek için güçlü, kuvvetli, çevik, atletik,korkusuz,azimli ve de eğitimli olmak gerekli . Görmeyen birinin zirveye çıkabilmesi hiçte kolay değil. Necdet Turan , 23yaşında iken görmesini tamamen yitirmiş. Buna rağmen, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü okurken üniversitenin dağcılık ve kış sporları topluluğuna üye olmuş. Kendisine bu işi yapamazsın diyenlere aldırmadan , yılmadan , eğitim almış, ayrıca atletizme başlamış ve 5 kıtada maraton koşmuş ve 5 kıta da dağların zirvesine çıkmış . Tüm maraton koşularınıTürk bayrağı ile tamamlamış.

Ağrı , Klimanjoro , MountBlant , Colerado-Sherman , Avusturalya’daki Kosciusko’nun zirvesine tırmanmış. Kendisi , çok yetenekli , azimli , bir insan. Ayrıca üniversiteyi de şeref derece ile bitirmiş. Yaşamda neyi planmış ise gerçekleştirmiş.

Kendisi bu film için şunları demiş ; “ Böyle bir güzel projeye, bir görme engelli olarak katılmak ,beni mutlu etti. THY bizim bayrak taşıyan hava yolumuz . Bu nedenle bu reklam filminde yer almaktan onur duydum. ‘’

Filmde Türk bayrağı MountBlant’ın zirvesinde dalgalanırken , gökyüzünden bir THY uçağı geçiyor. Uçak sesini duyan görme engelli Necdet Turhan, başını göğe , uçağa doğru çeviriyor ve şu anlamlı sözleri söylüyor : “ Bu bayrağı zirveye taşımak için, hiçbir engel taşımayanlar , birbirini nerede olsa tanırlar’’ Film de bu sözler ile sona eriyor.