Tunceli’nin kaderini değiştiren Adanalı

10/03/2020 21:32 5180

Kahve Arası adında güzel bir cafe işletmecisi Ozan Yıldız, aynı zamanda Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı. Neredeyse Tunceli’yi terk ediyormuş. Vali Tuncay Sonel’in sayesinde kentte kalmış. Cafe şimdi gece yarılarına kadar açık.

Çok güzel bir mekan kazandırmış kente.

Ayrıca OSB’de de 3,5 milyonluk bir yatırımla kuruyemiş fabrikası kurmuş.

Hatta bu yatırımıyla 24 kişiye istihdam sağlarken, 10 tonluk ilk ihracatını da Dubai’ye gerçekleştirmiş. Yıllık 10 milyon TL ciro yapıyor. “Sayın valimiz işi Adana işi yapıyor yani sağlam yapıyor” dedi.

************

Vali Tuncay Sonel’in kente kattığı katma değeri yerinde görmeniz lazım.

Anlatılmaz,  yaşanır. Kentte huzur sağlanınca, konaklama sayısı 15 bin iken şimdilerde 350 bine çıkmış. Her yaz binlerce insanı ağırlıyor Tunceli.

**********

Şehrin girişinde bizi karşılayan Tuncay Sonel ile Marina İskele’de akşam yemeği yedik. Kavurmanın lezzeti muhteşemdi.. Munzur Nehri kıyısında muhteşem bir yer. Vali Bey kazandırmış bu mekanı kente.  Recep Tayyip Erdoğan Parkı adıyla Avusturalya modeli doğal gazlı barbekülerin olduğu dev bir park yapmış. Vatandaş mangalları yakıyor bir güzel. Adanalı olunca dikkatimi çekti tabi..

************

Şehri gezerken vatandaşlarla konuştuk onların nabzını tuttuk.

‘Su akıyordu biz bakıyorduk valimiz sayesinde dünya Rafting şampiyonası burada yapıldı’ dediler.  Türkiye'de ilk kez Tunceli'nin ev sahipliğinde Munzur Çayı'nda düzenlenen R4 Dünya Rafting Şampiyonası, geçtiğimiz yıl bir zamanlar insanların sokağa çıkmaya korktuğu bir kentte yapıldı.

************

‘Şehrimize yatırım yapacak kişiyi sırtımda taşırım’ dedi Vali Tuncay Sonel. Yatırımcıların önü açık. Memleketi kalkındırmak ve kendisi de kazanmak isteyen her yatırımcı, bunu bir gözden geçirsin derim.

************

Munzur köprüsünden geçtik, Venk Köprüsü’nü, Koyungölü köyünü geçtik, Munzur Gözeleri’ne vardık, 1300 rakımlı Munzur Baba Dergahı’nda mola verdik. Gözeler ve kanyonlar ile vadi boyunca dökülen şelaleler bölgenin doğal değerlerini zenginleştiriyor.

************

Ovacık Kayak Merkezi.. Kayak yaptık.. Uludağ’ı aratmaz.. Ovacık Kaymakamı Selçuk Haskırış ile uzun uzun sohbet ettik.. Muhteşem bir doğa ve tam teşekküllü bir tesis. 4 milyon TL’lik bir yatırım. Yatırım demişken, su sporları ve Zipline merkezi yapmış Tuncay Sonel. Munzur Nehri-Ovacık Yolu Güzergahında.. Bir kaç yıl öncesine kadar terör eylemleri olan yerlerde şu an su sporları yapılıyor.

************

Türkiye’nin en kaliteli suyu Ph 8.45 olan Munzur suyunu kaynağından içtik.. Pertek’te feribotla karşıya geçtik.. Erzincan-Tunceli yolundan Pülümür’e gittik. Bu bölgede tırları yakıyorlardı terör örgütü üyeleri.. Pülümür Çayı kenarında, Kutu Deresi’nde Kara Haydar’ın yerinde çay içtik.. Daha da ileri gidip Zağge Restoran’da oturup kuruyemiş yedik, demli çaylarımızı yudumladık. Çok değil daha 3 yıl öncesine kadar (2017) teröristlerin çatışmaya girdiği bölge burası, 14 terörist ölü ele geçirilmişti.. Bu bölgede Vali Sonel göreve başlamadan bir hafta önce Öğretmen Necmettin Yılmaz şehit edilmişti.

************

Adana Demirspor’un Karagümrük deplasman maçını PÖH’de beraber izledik. Hop oturup hop kalktık.. objektife de yansımış gerginliğimiz.. adanalı yiğitler de vardı polis Özel harekat’ta. Onlarla da sohbet ettik.

************

Akşamına polisevinde vali beyin ikramı dünyaca meşhur olan ve sadece Munzur suyunda yaşayan "Kırmızı Benekli Alabalık” yedik. Çok sayıda dere ile beslenen ve oldukça hızlı akan Munzur Suyu kenarında sabah kahvaltısını Hıdır Ali’nin Dikilitaş Restoran’ında yaptık, daha sonra Tunceli’yi Vali Tuncay Sonel ile karış karış gezdik. 

************

Otobüs duraklarının her biri kütüphaneye çevrilmiş. Otobüs beklerken kitap okuyorlar Tuncelililer. Bunu da Vali Sonel hayata geçirmiş. Mameki Parkı’nda öyle güzel ki; yürüyüş yolu, bisiklet yolu, köprüler.. Bir de Mavi-Lacivert renklerle boyalı  köprü.. 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda vatandaşlar güneşleniyor çocuklar koşuyor.. Adana’da sandım kendimi bir an. Yalnız 251 15 Temmuz Şehidi anısına dikilen gülleri solmaya yüz tutmuş parkın. Vali bey görünce hemen arayıp ilgili müdürlüğe talimat verdi;  ‘madem belediye bakmıyor biz bakalım,şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkalım’ dedi.

************

Tunceli Müzesi’ni gezdik, müze tarihi bir kışladan çevrilme. Hayran kaldık hepimiz. 85 mağazalı yeraltı çarşısını öyle bir halden restore ederek yeni bir hale getirmiş ki, görseniz şaşar kalırsınız. Sanat sokağı,çay keyfi sokağı, Japon Sakura Ağaçları.. Türkiye’de hiçbir yerde yok Tunceli’de var çocuk sokağı..  Çarşıda küçük bir kız çocuğu ‘vali amcaaaa’ diye koşarak kucağına atladı Tuncay Sonel’in. O  an içimden dedim ki; “işte devlet baba dediğin böyle olur”

************

Munzur Vadisi içerisinde yer alan Bali Deresi'nde terör örgütünün yeraltı hastanesinin bulunduğu yerde de artık terörden eser yok. Burada da oturup çay içtik, vatandaşlarla sohbet ettik.   Akbanoz’da gezdik, balık tutanlar vardı ıssız dağ başında ama güveniyorlardı. Ne de olsa kentte huzur var güven var artık.. Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde Hılbeş Köprüsü yakınlarında bulunan ve halk arasında da sürekli su damladığı için "Ağlayan Kayalar" adı verilen yerde harika doğa fotoğrafları çektik.

************

Munzur Dağları tepe noktalarında toplamda 22 güvenlik kule yaşam alanı, son teknoloji ile donatılmış Tunceli’nin güvenliğini sağlıyor. Bu kuleler sayesinde güvenlik tam tesis edilmiş. Oradaki askerleri ziyaret edip manevi destek verdik.

************

Akşam çıkıp bir bakalım Tunceli’ye dedik gece saatlerine kadar dolaştık. 9 km Lale Motifli aydınlatmalar şehri gerdanlık gibi sarmış. Bindiğimiz taksinin şoförü ‘burada 3 yıl öncesine kadar hava karardı mı evden dışarı çıkamazdık’ dedi.

************

Eskiden Munzur ırmağı kıyısı çöplük olduğu için kimse apartmanın ırmağa bakan tarafına balkon yapmamış. Şimdi Millet Bahçesi yapılınca, yeni binaların hepsinde Munzur Irmağı manzaralı balkonlar var.  Dünya Rafting Şampiyonası’na Haziran 2019’da ev sahipliği yaptı bu kent.. Yiğit Adanalı, Brezilya’dan Fransa’ya, Şili’den İtalya’ya, Kosta Rika’dan Rusya’ya,Hindistan’dan Kazakistan’a toplam 20 ülkeden,800 Sporcu ve Teknik heyeti misafir etti Tunceli’de.. 2018’de ilk kez Türkiye Rafting Şampiyonası, İlk kez Türkiye Yamaç Paraşütü -Akrobasi Şampiyonası ve yine ilk kez Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası yapıldı..

************

Tunceli-Ovacık güzergahındaki Babaocağı Köylüleri yıllardır köprü olmadığı için 35 km yol gidiyorlarmış. Munzur Nehri üzerine yaptığı köprü sayesinde şimdi 3 km’ye  düşmüş.. O çile de son bulmuş.

279 Yetim-Öksüz çocuğa tek tek  mektup yazarak ‘Annen ya da Baban hayatta olsaydı istediğin şey ne olurdu?’ diye sorup isteklerini de tek tek yerine getirmiş.

 ‘Hoş Geldin Melek Sefalar Getirdin’ Projesi ile bebeği olan aileleri ziyaret etmiş,anneye çiçek,bebeğe altın ve bebeğin ihtiyacı olan ilk altı aylık ihtiyaçları armağan etmiş..

Kimsesiz yaşlılar için evde bakım hizmetlerini hayata geçirmiş.

Fakir fukaraya her gün yemek dağıtmış.

Şunu da söylemezsem olmaz göreve gelen belediye başkanının ilk işi millet bahçesinde ücretsiz çay dağıtımını kaldırmak olmuş. Bir bardak çayı Tuncelililere çok gören yine bir Tuncelili..!

**********

237 bin Euro’luk AB projesinin Tunceli'de başlamış olması, Tuncay Sonel 'in kente ne kadar katma değer sağladığının başlıca göstergesidir. Türkiye'de ilk defa düzenlenen Dünya Rafting Şampiyonası'nın, Tunceli'nin ev sahipliğinde Munzur  Irmağı'nda yapılması da bir Adanalının farkıdır.

**********

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu, Tunceli'de bir yarışma düzenlese, birinciyi bulmak için aylarca uğraşırlar. O kadar çok 1.'lik derecesi alacak esere, kompozisyon olacak doğa şaheserleri ve şehre yapılan başyapıt hizmetler var ki.

**********

Tunceli'nin kaderini değiştiren Adanalı... Sayın Tuncay Sonel ile birlikte Tunceli'nin yeni bir çehreye kavuşmasının yanı sıra, 'huzur kenti' olarak anılmaya başlaması, istenince neler yapılabileceğinin kanıtıdır.Ülkemize böyle hizmet eden değerli insanlara çok ihtiyaç var çok.. Ülkemizin ihtiyacı var ama, bir zamanlar 4. büyük metropol olan kentimizin, 7. sıraya gerilemesi, derinden üzüyor beni. Köklü bir tarım ve sanayi geçmişi olan, Cumhuriyetin kalkınmasında lokomotif olmuş Adana'nın, kaybolan yıllarını telafi edecek yöneticilere diğer illerden daha çok ihtiyacı var.

************

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve meslektaşlarım Mustafa Özke,Tanır Emre Üzelgeçici,Adnan Kulak,Murat Yonat,Mustafa Akköse, Nadir Fidancan,Sabit Özkeser ve Soner Kan ile gittiğimiz Tunceli’de, Adanalı hemşehrimiz ile hepimiz gurur duyduk. Hatta kendi aramızda ‘neden Adana’ya böyle biri denk gelmez ki’ diye yorumlar yaparak biraz da hüzünlendik.

************

Ben anlatmaya doyamam, siz okumaya..

Yazılara sığmaz anlatılacaklar.

Gidip gezin, görün, yerinde yaşayın Tunceli’yi..

Sonra da dönüp kendi yaşadığınız kente bir bakın!