Tüketici şikayetlerine daha hızlı çözüm üretilmeli

07/12/2019 21:02 3507

 

Alışveriş yapanların dikkatini çeken konulardan biridir büyük bir keyifle, beğenerek aldığımız ürünlerin beklentilerimizi karşılamayacak düzeyde kalitesiz olması…  Vitrinde, askıda görüyoruz beğeniyoruz ancak sonrasında aldığımız ürünlerden memnun kalmıyoruz... Pek çoğumuz ünlü markalardan, kurumsal firmalardan alışveriş yapıyoruz, ama aldığımız ürünlerin birçoğu satın alırken söylendiği gibi kaliteli olmuyor maalesef...

Özellikle bu sorun yani kalitesizlik sorunu ayakkabılarda daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar bir avuç para ödedikleri ayakkabıların birçoğunu 3 aydan fazla kullanamıyor. Aslında demek istediğimi tüketici şikayetlerinin yer aldığı internet sitelerini ziyaret ettiğinizde daha rahat göreceksiniz.

Yine kışlık mont ve kabanlarda da aynı keza çok sayıda şikayet var oluştuğunu ilgili sayfalara girdiğinizde göreceksiniz. Kışlık mont alırken satıcılar genellikle, satmaya çalıştığı montların su geçirmediğini söylüyor. Ama ne var ki, ilk yağmurda yüzlerce lira ödeyerek aldığı mont, ceket veya kabanın su geçirdiğini görüyoruz ve ilk hayal kırıklığımız burada başlıyor. Ayrıca yine ayakkabılarda benzer durumlarla karşılaşıyoruz... Pek çok insan su geçirmez diye aldığı ayakkabının su geçirdiğini ilk yağmurda anlıyor. Ama artık çok geç, çünkü firma ürünü satmış ve bu ürünün geri iadesi mümkün değil.

Hal böyle olunca da vatandaşlar yasal hakları olan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak sorunlarına çözümler arıyor. Ancak Tüketici Hakem Heyetlerinde süreçlerin yavaş işlemesi bana göre yaşanan mağduriyetleri daha da arttırıyor.

Elbette yasalar tüketicilerin yanında ve tüketicileri koruyor ancak gelin görün ki tüketicilerin şikayetine çözüm aylar sonra geliyor. Bu dönemle alınan bir mont veya bottan memnun kalmayan insanlar nereye başvuracağını bilemiyor. En sonunda Tüketici Hakem Heyeti'ni buluyor ama oradan istediği sonucu anında bulamıyor. Şikayet değerlendirmeye alınıyor, sonra şikayete esas olan eşyalar incelemeye alınıyor. Elbette bir de şikayet edilen kurumun da savunması alınıyor. Nihai sonucu ise bilirkişi veriyor. Elbette sorun çözülüyor çözülmesine de olan yine tüketiciye oluyor. Çünkü şikayet edilen eşyaları insanlar kullanamıyor. Ve yenisini almak zorunda kalıyor. Bu nedenle ikinci kez mağdur oluyor. Bu süreç bazen 1 bazen de 2 yılı geçebiliyor. Bunun sonun da bozuk ürün değişse bile modası da geçmiş oluyor.

Sonrası ise tam bir hayal kırıklığı oluyor.

Alışveriş yapıyorsunuz ürünü alıyorsunuz ve o ürün beklentilerinizi karşılamıyor. Burada bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Sonrasında yasal hakkınız olan Tüketici Hakem Heyetine başvuruyorsunuz. Neticelenmesi ayları buluyor. Burada da bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.

Alınan ürünler sorunlu olabilir ve kişiler haklarını arama yoluna başvurabilir. Ancak sonrasında yapılan inceleme ve araştırmaların hızlı bir şekilde yapılması ve karara bağlanması yaşanan mağduriyetleri sonlandıracaktır.

Temennimiz bu süreçlerin hızla ilerlemesi ve yaşanan mağduriyetlere en kısa süre çözümler üretilmesidir.