TRT Nağme 2

20/07/2022 03:46 898

 

1 yılı geçti virüsten ötürü eve kapanmamız. Ben çareyi Trt Nağme’yi izlemekte buldum. 24 saat yayın yapan bu kanal bana çok yararlı oldu. Çünkü ; müzik dinlemek, bir enstrüman çalmak, beynin yüksek düzeyde çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda müzik, unutkanlığı da önlüyor. Yapılan araştırmalar sonucu, hangi çeşit müzik dinlenirse dinlensin, mutluluk hormonları olan dopamin ve seratonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı oluyor. Depresyonu, stresi, kaygıyı azaltıyor.

Ayrıca Türk sanat müziği, yaşanmış olayları çok kere dile getirmekte. Şairler duygularını şiirlerine, güftelerine yansıtıyor, bestecilerde bunu notaya çeviriyor. Bu toplum arasındaki ilişkiyi de kuvvetlendiren bir nedendir.

Ama bir seneye yakındır ev hapsinde oduğumuz için hareketlerimiz çok azaldı. Avusturalya’daki deakin Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırması, hareketsizliğin sadece beden değil, ruh sağlığını da etkilediğini gösterdi. Hareketsizlik, diyabet, obezite gibi birçok kronik hastalığa yol açıyor. Günde 10.000 adım: Dünya sağlık örgütünün, formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor.

Hareketsizlik bir yanda bazı rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor ama fazla harekette durumu bozuyor. Çok fazla hareket sonucunda, kasalarda laktik asit birikir ve bu birikim kasların spazmına neden olur. Bu da iyi bir uykuyu ortadan kaldıran sebeplerden biridir. Oysa ki şunlar yapılırsa mışıl mışıl uyunabilir.

  1. Yatmadan önce ılık duş alın
  2. Uykudan önce kahve ve meşrubat gibi içecekler tüketmeyin
  3. Yatağınıza sadece uyumak için girinve uykudan önce 1 bardak süt için
  4. Odanızı sık sık havalandırın

Hepinize tatlı uykular ve güzel rüyalar