TRT Nağme

03/05/2021 01:27 131

 

Corona virüsü ülkemize 1 yıl kadar önce girdi. Pandemi nedeni ile eve kapanmak zorunda kaldık, hele benim gibi 65 yaş üzeri olanlar birçok yasaklara uymak zorunda kaldı, yani bir nevi hapis cezasına uğradık. Ama bu önlemler hastalığın azalmasında çok faydalı oldu. Bizim gibi yaşı ileri olanlar aşı da oldu bu da bir nevi korunma ve inanç gücü oluşturdu.

Ev hapsinde olduğumuz günlertek dinlediğim TRT Nağme idi.  Digitürk 404 ten takip ettiğim bu yayın aynı zamanda radyonun yayını.

Türk radyoları 1927 de İstanbul Eminönünde, Vakıfhanda küçük bir yerde kuruldu, daha sonra Galatasaray lisesi karşısındaki bir binaya taşındı. Ankara radyosunun açılışı da 1937 de.

İstanbul radyosu ilk açıldığında her türlü yetki Mesut Cemil’deydi. Onun anlattıpına göre kendisi haftada 2 gün Şükrü Tunar’a yayın hakkı tanımış ve bunun için ona 175 kuruş ödemiş.

Radyolar hem saz hem de ses sanatçıları için tabi besteciler için de çok önemli.

Perihan Altındağ Sözeri, Behiye Aksoy, Emel Sayın, Muazzez Abacı bu sayede ünlendi. Daha bir çok isim kadın ve erkek olarak radyonun faydalarını gördü. Radyonun yüz yıla yakın serüvenini yazmak için ciltler dolusu kitap gerekli, ben sadece içinden beğendiğim bazı kişileri burada anacağım.

Zeki Müren, besteci tiyatrocu ve sinema oyuncusu 16 yaşındayken akrostij olarak bir şarkı bestelemiş, şarkının başı, ‘’zehretme hayatı bana cananım’’ Alaattin Yavaşça, Yesari Asım, Arif Sami Toker, Şükrü Tunar beğendiklerimden, ayrıca Ahat Uruk, Necmettin Demirel,  Koray Safkan, Melahat Gürses, Ayşegül Durukan ve Nazan Sıvacıyı da sayabilirim. Bu demek değil ki ismini sayamadıklarım değer bakımından geridir. 

Bazı eski kafalılar artık Hamiyet, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Münir Nurettin yok ve bunların yerine geçebilecek insanlarımız mevcut değil. Ben bu fikre katılmıyorum. Umut Akyürek Safiye’nin yerini tutabilecek kalitede, Zekai Tunca ve Yahya Geylan da Zeki Müren’in ama Münir Nurettin ve yakın dostum olan Müzeyyen rakipsiz. Bunlar ölmeyen ve unutulmayacak sanatçılardır.

Yenilerin hepsi çok kaliteli, onun için isim vermek istemiyorum.