Traore çok büyük kazanç

27/08/2018 22:52 6861

Demirspor geçen hafta evinde aldığı yenilgiden sonra Antep deplasmanından nasıl çıkacağı merak konusuydu.

Sezona geç başlamasından dolayı uyum sürecini lig maçlarıyla kapamaya çalışan bir Demirspor için   -zamana ihtiyacı var- sözünü 2-3 hafta daha söyleyeceğiz gibi görünüyor.

Rakipler genelde Demirspor’u iyi analiz etmiş olacak ki kazandıkları toplarla çabuk çıkıyorlar. Hele ki beklerin arkasına oynadıklarında ciddi pozisyonlara giriyorlar.

İlk maçta da kendini belli eden Kosecki yakaladığı boş alanları değerlendirdiğinde Demirspor için büyük kazanç  nitekim penaltıyı da böyle bir pozisyonda yaptırıldı.

Kazanılan penaltıyı kullanan Pote, bu sezon ki ilk golünü atmış olacaktı eğer gole çevirebilseydi.  Neyse ki fazla uzun sürmeden golle buluşan Pote, taraftarın ve belki de hocasının rahatlamasını sağladı. Çünkü golcü oyuncular için gol olmazsa olmazdır. Atamadığı her hafta takım için çok büyük sıkıntı olacaktı ki bu golle bu süre kısaldı ve bundan sonra daha verimli bir Pote izleyeceğiz.

Golden sonra morallenen Demirspor, oyunda istediğini yapan ve pozisyonlara giren taraftı. Maçı izlerken acaba beklere fazla mı yükleniyoruz diye düşünmeden edemedim. Çünkü önlerinde oynayan Kosecki ve Kage’nin defanstan ziyade hücumu çok düşünmelerinden dolayı geri gelmeyip bekleri yalnız bırakmaları Demirspor’un pozisyon yemesine neden olmuyor mu?

İlk yarının sonlarına doğru Demirspor’un belki de bu sezon ki en büyük artısı olan duran toplardan bir tanesinde Tayyip Talha  golü atsa maçın kopması içten bile değildi.

Devamlı söylediğimiz hücumda kaptırılan toplarda geriye çabuk dönülmemesi ve  Murat Akın’ın ağır kalması  göbekte Traore’yi yalnız bırakıyor…

İlk yarı söylenecek en önemli olay penaltı kaçıran Pote’yi  taraftarın tezahürat ile desteklemesi ki nitekim Pote’de onlara gol atarak karşılığını verdi. Büyük takım taraftarı nasıl olunur herkes gördü.

Orta sahanın yükü genelde Traore’nin üzerinde Orta saha direnci anlamında Murat Akın-Galip –Traore üçlüsünün ne kadar doğru tercih olduğu tartışılır.

İkinci yarıda ne Kage ne Kosecki’nin defansa  yardım etmemesi Murat Akın’ın oyundan düşmesi Demirspor’un baskı yemesine neden oldu. Bunu görmüş olacak ki Hakan hoca Murat’ı alıp Emre’yi oyuna sürdü.

Her maçta olduğu gibi bu maçta da Çağlar’dan bahsetmesek olmaz. Genç eldiven  bir türlü o güveni veremedi. Yine, birkaç yan pozisyonda topu net alamadı. (Şimdi takım galip  geldiği için fazla dikkate alınmayabilir ama ilerleyen zamanlarda önemli sorun olarak karşımıza çıkabilir.)

Demirspor açısından en büyük kazanç 3 puanla birlikte Pote’nin gol atması ve Traore gibi bir oyuncuya sahip olmak. Bir oyuncu düşünün ki basmadık yer bırakmayıp önünde oynayan oyuncuların açıklarını kapatmaya çalışıp ve ataklara çıkmaya çalışsın. Bunun adı Traore, gerçekten tebrikler…

İlk 6 hafta bu tür sıkıntılı maçları oynayacak Demirspor için 3 puan altından daha değerli elmas gibi…

Şuana kadar yönetim , geçiş ve kriz dönemini iyi yönlendiriyor. Tebrik etmek gerekir. Son olarak bu galibiyet maç boyunca hiç durmadan , susmadan takımını destekleyen ve deplasmanı iç sahaya çeviren taraftara hediye etmek lazım.