Trafik kural ihlali ağır suç sayılmalı!

03/12/2020 02:24 3111

Trafik günlük hayat akışının içerisinde, olmazsa olmazdır. Bu trafiğin içinde yaya trafiği, araç trafiği, telefon trafiği, görüşme trafiği, haber trafiği… Yani hayatın her alanında trafik var da var.

Ama bugün araç trafiğini ele alıyorum. Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin bu konuya ne kadar önem verdiğini bizzat tespit ettim. Müdür İnci,  işi o kadar sıkı tutuyor ki, Adana emniyetinde farklı şubelerde görevli bütün ekipler, kendi görevlerinin yanında bir de trafik konusunda görev yapıyor.

Trafiğe verilen önem, sadece kolluk kuvveti ile sınırlı kalmamalı aslında. Savcısından, Milletvekiline, yasa koyucudan, uygulayıcıya kadar bu konuda herkese görev düşüyor.

Geçtiğimiz hafta Haber Koordinatörümüz Serden Çevik ile Adana Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Şahin’i ziyaret ettik.

Bir yazı dizisi olacağı aklımıza gelmemişti aslında.

Ama öyle bilgiler aldık ki, bu bilgileri, bir günde kamuoyuna duyurmak, vatandaşlara trafiğin ne derecede önemli olduğunu bir günde anlatmak yetmeyecekti.

Biz de Serden kardeşimle bu konuyu, yazı dizisi haline getirelim dedik. Bugün gazetemizin manşeti, bu yazı dizisi.

Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin, liyakate ne kadar önem verdiğini bir kez daha gördüm.

Müdür İnci’nin Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün başına getirdiği isim, bana göre Emniyet Müdürlüğü, ya da Trafik Güvenliği Uzmanının daha da ötesinde, akademisyeni, hatta profesörü desek yerinde olur Aydın Şahin.

Kendisi, donanımı, bilgisi ve birikimi ile Adana trafiğinin can damarı. En çok üzerinde durduğu konuların başında trafik kural ihlalleri geliyor.

Bu konu bence de çok önemli. Çünkü trafik kural ihlali, ne yazık ki ülkemizde suç değilmiş gibi bir algı var. İsteyen ceza yiyeceğini bile bile kırmızı ışıkta da geçiyor, dönülmez yerden de dönüyor, durulmaz yerde de duruyor. Trafik kural ihlali ağır suç sayılmalı.
 

Gelişmiş ülkelerde trafiğe verilen önemin, kuralları ihlal etmenin ağır suç sayıldığı ve yargıda trafik suçunun asla bağışlanmadığını göz önüne alırsak, bütün bunların ülkemizde de aynı hassasiyetle uygulanmaya başlayacağı günleri biz görür müyüz bilemem ama,  işte o zaman gelişmekte olan bir ülke olduğumuza inanacağım.  

Nasıl ki uyuşturucu ile ilgili yasakları çiğneyenlere, asayiş ile ilgili kuralları çiğneyenlere ağır cezalar veriliyorsa, terörle ilgili suçlarda, suçlular en ağır şekilde cezalandırılıyorsa, trafik kurallarını çiğnemenin de ağır cezaları olmalı.

Trafik kurallarını ihlal etmenin iki sonucu vardır.

Birincisi; şans eseri kurtulur hiçbir şey olmamış gibi seyrüsefere devam edersiniz,

ikincisi; ya vücudunuzdan bir uzvunuzu kaybedersiniz, ya da ölürsünüz.

Bu kadar ağır sonuçları olan bir ihlal, nasıl olur da basit bir suçmuş gibi algılanır aklım almıyor!

Dünyada her yıl 1.35 milyon insan trafik kazaları yüzünden hayatını kaybediyor. Korona virüsten ölen sayısı 1.47 milyon. Trafik kazaları neredeyse daha çok can alacak duruma gelmiş…

Kentimizde 2020 Eylül ayı itibariyle araç sayısı 686 bin 363. Verilere bakınca 2020’nin ilk 9 ayında Adana’da 28 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmiş, bu rakamın içerisinde kaza yerinden hastaneye götürülen ve yaşamını hastanede kaybedenlerin sayısı yok!

Bu yıl sadece 9 ayda 40 kişi hastanede trafik kazası yüzünden hayatını kaybetmiş. Bu kazaların yüzde 89,13’ü yerleşim yerinde yaşanmış.Sürücüler ne kadar dikkat ediyor ayrıntıları bende mevcut.

Yayalaragelince; 2020 yılının ilk 9 ayında 267 yaya kazasında 109 araç kusurlu ise 158 yaya kusurlu çıkmış!

Demek ki sadece sürücüler değil, yayalar da eğitilmeli..!

Bana göre sürücüler de yayalar da, trafik eğitimini daha ilkokuldan itibaren almalı.

Eskiden okullarda trafik kolu, sağlık kolu, temizlik kolu gibi sosyal faaliyetler yapılır, öğrencilere ders verilirdi. Biz de gördük bu dersleri. Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda üzerine düşeni yapmalı ve trafik eğitimleri okullarda ilk eğitimden itibaren ana ders olarak verilmeli. Bu eğitimi, görevi denetleme olanlar değil, görevi eğitim olanlar vermeli. Herkes işini yapmalı.

Buradan bu uyarıları yaparken, bir de teşekkür etmem lazım. Trafik kazalarının azaltılmasında ve Trafik güvenliğinin sağlanmasında, canlarını dişine takan trafik memurlarını, amirlerini ve hassasiyetlerinden dolayı Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’yi kutluyorum.

Unutmayalım trafik hayattır. Hayatta kalmak, sevdiklerimize olan başlıca görevimizdir.

Bunun için ister yaya, ister sürücü olun lütfen trafik kurallarına uyun.