TOROSLAR’IN ÇAY’I

02/02/2021 03:59 1906

Adana’da yaşayan hemen hepimizin gittiği gördüğü yerdir. Torosların incisi Pozantı 2009 yılından itibaren daha çok ilgi odağı oldu. Bu sadece bölgenin yaylalarından değil yaylaların bağlantılı oldukları Pozantı’nın çehresinin değişmesinde alakalı olduğunu düşünüyorum. bölgede yaşayan ya da yazlıkçı olarak gidenlerle yaptığım sohbetlerde edindiğim izlenimler beni böyle pozitif düşündürmeye sevketti. Peki ne oldu da tarihteki adı ‘Pendosis’ olan Pozantı kısa bir zamanda evrildi? Bu değişimin temelini atan Torosların eteklerindeki bu güzel ilçenin zihniyetinin değişmesi oldu.

Başa dönecek olursak 2009 yerel seçimleriyle Pozantı halkı göreve bir çılgın adam getirdi.

Bu çılgın adam Mustafa ÇAY’ dan başkası değildi. Onun gelişiyle Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün 1920’de kongre yaptığı Pozantı tarihini geleneklerini de koruyarak ülkenin çağdaş ilçeleri arasında yerini aldı.

Pozantılılar başarılı başkan kıymetli Mustafa ÇAY’I 2014 seçimlerinde bir daha Mustafa ÇAY diyerek ikinci kez göreve getirdi. Bu onurlu görevde çılgınlıklara devam ederek, on yıl öncesine kadar hayalinin bile zor olduğu yeniliklere devam etti ve halen etmekte. Adana merkeze 114 km olan, bu fantastik projeleri yerinde görmeniz çok daha anlaşılır olacaktır.

Pozantı’nın meşhur pirzolası, yerel ürünleri, balı, çileği, kirazı, elması, üzümü, pekmezinin yanına bir de Başkan Mustafa ÇAY’ ı eklendi artık.

Bu güzel ilçemizde yaşayan yazlıkçı olarak dönem geçiren herkes adına değerli başkanımız Mustafa ÇAY’ a teşekkür ediyorum.

Sayın Çay bu şarkı burada bitmez dercesine şimdilerde ülkenin gündemine düşecek bir proje hazırlığında. Şu kadarını söyleyebilirim artık Palandöken’e, Erciyes’e, Uludağ’a gitmenize gerek kalmayacak.

Detaylı bilgiyi bir daha ki yazımda paylaşacağım.

“”Bu arada sevgili başkan Mustafa ÇAY’ın doğum gününü kutluyor, sevdikleriyle beraber NİCE MUTLU SENELER diliyorum.”