TOPLAMA BİR YAZI       

13/05/2020 15:50 1528

Bugün belli bir konuyu işlemeyeceğim. Yeni duyduğum ilginç bilgileri aktaran bir yazı olacak bu.

Rusya kralı Friedrich kazandığı şavaşlarla başarılı  bir devlet adamı idi. Osmanlı padişahlarından III.Mustafa bu değerli adamın başarı nedenini müneccimlerine bağlıyordu bu nedenle kendisine bir adamını gönderdi ve müneccim istedi Friedrich in cevabı da şu oldu, hazinem paramla dolu ordum her an savaşa hazır bende şanlı ejdadımın tarihlerini okurum benim müneccimlerim bunlardır. Osmanlının neden gerilediği III. Mustafa nın tutumlarından belli, çağdan kopmuş bilimden uzaklaşmış bir padişah.

Hamam Böcekleri 250 milyon yıldan beri değişmemiş ve hep aynı kalmış oysaki zamanla tüm canlılar bir evrim geçirir. Hamam böceği niye evrim geçirmemiş incelemeye değer.

Timsahlar vahşi ve can alıcı hayvanlar ama timsahlar her nedense çıkaramazmış dillerini dışarıya.

Uzun yıllar roman ve öykü yazarları yazılarını kendi yazıları ile yazmış ve matbaa ya göndermişler. Tom Sawyer romanı ise tarihte ilk defa daktilo ile yazılan bir roman.

Bazı insanlar yaptıkları işin inceliğini her nedense göstermek istemezler, bu teknoloji için de geçerli, aşçılık içinde geçerli herhalde nedeni bu işi sadece ben biliyorum demek olmalı.

Özellikle doğu Karadeniz ülkemizin en güzel doğal bölgelerin biri, doğuya gittikçe yeşillik artar ve yeşilin her tonunu görürsünüz. İnsanları zekidir, çalışkandır, inançlıdır, yaratıcıdır. Eti, tereyağı ve hamsi, kalkan, lüfer gibi çok lezzetli balıkları ve de mıhlama gibi güzel bir mezeleri vardır.

Yıllardır bu bölge halkı yaylalara göç ederler yazın. Bunun için eski yıllarda zorluklar çekerek yaylalarına taş patikalar yapmışlardır. Özellikle Rize den gelen satıcılar buraya  tavuk ve çeşitli etler getirir karşılığında da sebze ve meyve alırlardı yani takas vardı.

Bu patika yollar bugün kaderine terk edilmiş bakımsız bir halde, oysa bunlar birer tarihi eser hatta anıt, korunması ve muhafazası bizlere düşen bir görev umarım yerine getirilir.