TOLSTOY’UN BİSİKLETİ, 65 yaş ÜSTÜ ve YAŞAM 2

30/12/2020 20:25 474

Covid-19 la başlayan yasakların, en çok gündeme getirdiği yaş grubu olan,

65 yaş ve üstü nasıl yaşamalı?

1. Bu zor günlerde pozitif olmalıyız. Bizi negatif yöne çekecek duygu ve düşüncelerden arınmalıyız. Bu durum gerçeklerden kaçmak, sorunlarla ilgilenmemek demek değildir. Her şeyden haberdar olun, ancak kendinizi bedenen ve ruhen tamamen üzüntülü ve sıkıntılı durumlara esir etmeyin.
2. Artık emeklilik günlerimize geldik. İşimiz giderek hobimiz olmaya başladı.
a. İşimizi hafifletelim. Fazla stres verecek işlere girmeyelim. Artık aktif çalışmaktan ziyade danışman rolü üstlenmeye bakalım. Bu görev yabana atılacak bir görev değildir. Tecrübeli büyüklerden hem bilgi, hem yaşanmışlık, hem de etik açıdan öğrenilecek çok şey vardır.
b. Hobi edinin derler. Bu iş daha gençlikte başlamalı derler. Ama hiçbir şey için geç değildir. Ancak uğraşınız ne oluyorsa olsun, bir amacı ve hedefi olsun. Mesela öyle saz çalmak istiyorum diye işe girişmemeli. Ben Neşet Ertaş Türkülerini en iyi şekilde çalmak, Kırşehirli arkadaşlarla Neşet Ertaş’ı anma günü düzenlemek istiyorum diye yola çıkmalı.
c. Aynı şeyleri fotoğrafçılık için de geçerlidir. Rastgele önüne gelen görüntünün güzelliğini görüp teknik olarak güzel fotoğraflar çekmek bir beceridir. Ancak projeler geliştirerek fotoğraf çekmek başarı getirir.
d. Bu örnekler resim, heykel yapma, seramik, takı, boyama, marangozluk, origami, mutfak sanatları vs. alanlarda da olabilir
e. Bütün bunlarda amaç ve hedef belirlemek için, eğitim alma olanağınız, gücünüz ve niyetiniz varsa, eğitim alın (birçok üniversitenin fotoğrafçılık, gastronomi ve aşçılık, güzel sanatlar konularında lisans düzeyinde eğitimleri vardır. Ayrıca özel alanlarda eğitim veren özel atölyeler de vardır. Bu eğitim kurumlarının önce programlarını inceleyin, gözünüz kesiyorsa kaydolun, okuyun. Ama maymun iştahlılık yapmayın)
3. Dost biriktirin, dostlarla bir arada olun. Düzenli toplanın. Tavla, briç, bezik, satranç, okey gibi oyunlar oynayın, bulmaca, sudoku çözün, bol bol sohbet edin, şakalaşın, gülün.
4. Günümüzde, sanal ortamda da dostlarla beraber olunabiliyor. Ancak yüz yüze görüşmenin zevki başkadır. Uzak diyarlara göçmüşseniz, belli konularda bir araya gelmiş ve sanal ortamda çalışan arkadaşlık gruplarına üye olun. Mesela uluslararası ve hatta İstanbul'da çalışan, Toastmaster isimli doğru ve etkili konuşmayı öğreten hoş bir grup var. Ayrıca meetup isimli gruplar var. Farklı kültürel gruplardan birisi ile konuşabiliyorsun.
5. Hareketli olun. Spor yapın. Mümkünse toplu halde yapılan sporlar seçin. Her yaşın, gücün, sporu vardır (Uzak doğuda yaşlılar, parklarda, sabahın çok erken saatinde toplu halde çok yavaş, senkronize hareketlerle spor yapıyorlar. Seyretmesi bile insanı dinlendiriyor)
6. Seyahat yapın. Seyahatinizi önceden çalışın, planlayın. Mümkünse iyi anlaştığınız, kafa dengi arkadaşlarla beraber gezin.
7. Devamlı olarak yeni şeyler öğrenmeye yönelin. Bunu iş olsun diye yapmayın. Gerçekten en iyi şekilde öğrenmeye çalışın. Öğreneceğiniz konuyu seçerken, sadece hayalinizle değil, mental kapasiteniz, öğrenmeye ayırabileceğiniz zaman ve eğlenmeyi, öğrendiklerinizi kullanıp aktarabilmeyi dikkate alın. Yani öğrenmenin de bir amacı ve hedefi olsun.
Yarın devam edeceğiz…