‘’TİYATRO’MA DOKUN’UN’’

25/06/2020 01:36 8148

1 Mart 2019’da İlk korona vakasının açıklanmasıyla, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayat durma noktasına geldi. Dünya, madden ve manen ağır hasar aldı. Neredeyse bütün meslek gurupları durma noktasına geldi. Bu noktada ülkeler, devletler, yerel yönetimler devreye girdi. İnsanlığa ekonomik, psikolojik destek programları hazırlandı ve uygulamaya geçildi bu sayede yaralar sarılmaya başlandı.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok hasar alan meslek gurupları ve çalışanlar için kollar sıvandı. Sosyal meslek gurupları içinde en çok etkilenen görsel sanatlar oldu. Bunların başın da ise tiyatro da pandemiden etkilendi…

Öyle etkilendi ki özel tiyatrolar kapanma noktasına geldi. Çalışanlar, madden ve manen bitince, tiyatro sanatı emekçilerinin üretimleri de dolayısıyla durdu.

Türküye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı acilen toplanıp, özel tiyatrolara her yıl verdiği desteği, bu yıl yüzde yetmiş arttırma kararı aldı. Yerel Yönetimler Başta; İstanbul, Ekrem İMAMOĞLU Ankara, Mansur YAVAŞ Kentlerindeki Özel Tiyatrolara, Tiyatroculara Destek Bütçeleri Oluşturdular. Sadece maddi olarak değil, manevi olarak da yanlarında olduklarını, onlara hissettirerek tiyatro çalışanlarına psikolojik destek verdiler.

Bu harika duruşları için sayın başkanlara, devletimize olduğu gibi onlara da teşekkür ediyorum.

Türkiye’ye hatta dünya’ya sanatçı yetiştiren Adana’mız da ciddi özel tiyatrolarımız var. Bu özel tiyatrolarında durumları oldukça sıkıntılı, ama onların belki de birçok kentte olmayan avantajları var. Sanata ve sanatçıya destek olan belediye başkanları var. Zeydan KARALAR gibi Akif Kemal AKAY gibi. Ben inanıyorum ki mutlaka kentimizde uzun yıllardır faaliyet gösteren, vergisini ödeyen tiyatrolarımıza dokunacaklardır.

Biz de Adana tiyatro derneği olarak, derneğimize bağlı bu tiyatroların yaşamaları için, sevgili başkanlarımızın vereceği destekle elimizden gelenin fazlasını yapacağız.

Son söz KIYMETLİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ LÜTFEN TİYATROYA DOKUNUN.

TAMER GÖZÜDELİ