Titanik'in İnanılmaz Batış Hikâyesi-2

31/01/2023 23:47 308

 

İkinci Kaptan William Murdoch, buz dağına çarptıktan sonra derhal makine dairelerindeki su geçirmez kapıların kapatılmasını emretti. Suyun verdiği hasar yüzünden makine daireleri gece yarınsından hemen önce karanlığa bürünse de, işçiler lambalarla çalışmaya devam etti. Geminin iskele tarafındaki kapılar tamamen kapatılamadan 6. kazan odasını su bastı. Su geçirmez kapılar kapanınca, mürettebat su basan bölümlerden kaçmak için acil durum merdivenlerini kullandı. Motorları durdurma emrini alan işçiler, hızla işe girişerek buharı kapattı, 15 saniye içinde tüm motorlar durdu.

***

“DÜRBÜNÜ OLSAYDI BUZ DAĞINI ZAMANINDA GÖREBİLECEKTİ!”

“Buz dağı tam karşıda…” Bu sözler buz dağını gören Frederick Fleet’in haykırdığı sözlerdi. Frederick Fleet ve Reginald Lee geminin o anki gözcüleriydi. Titanik, buz dağına çarptığı sırada Fleet nöbetteydi. O gece deniz çok sakin olduğu için sudaki tehlikeyi görmek normalden daha zordu. Deniz sakinlerinden buz dağına çarpan dalgalar olmadığı için sudaki nesneleri tespit etmek zorlaşıyordu. Gözcüler gemi direğinin tepesindeki çanaklıkta görevliydi. Can kayıplarını önleyebilecek ekipmana sahip değillerdi. Dürbünü kaybetmişlerdi, o yüzden de yaklaşan buz dağını iş işten geçmeden görmeleri imkânsızdı. Sorgulama sırasında Fleet, dürbünü olsaydı buz dağını zamanında görebileceğini öne sürdü. Fleet ve Lee’nin vardiyası gece yarısı sona erdi, onların yerine yeni gözcüler geldi. Kadınların ve çocukların filikalara inmesine yardım eden ikili kurtulmayı başardı ve öykülerini anlatabildiler.

Buz dağına çarptıktan sonra geminin önü hasar gördü ve 16 bölmenin 5’i yırtıldı. Gemi, 12 bölmesi sağlam kaldığı sürece yüzebilecek şekilde tasarlanmıştı. Ancak artık gemiyi bir arada tutan sadece 11 bölme vardı. Geminin baş tarafını su basıyordu ve su bastıkça gemi öne doğru yatıyordu. Geminin tasarımında suyun yayılmasını önlemek için kapanan acil durum kapılarına yer verilmişti. Onunla birlikte bölmelere ayrılan su geçirmez duvarlar yeterince yüksek olmadığı için, su hızla onların üstünden akarak yayıldı. İlk başta buz dağının gövdede büyük bir yarık açtığı düşünülmüştü, ancak bilim insanlarının daha sonra yaptığı incelemelerde gövdede bir dizi ince yarık açıldığı, bunlarında geminin su almasına yol açtığı keşfedildi. Telsiz kayıtlarından elde edilen ses verileri, operatörlerin son saatlerde yaşadıklarına dakika, dakika tanık olmamızı sağlıyor.

***

İŞTE O TELSİZ KAYITLARI…

Saat: 00:15… “Titanik 4144’den-5024’de… Acil yardım istiyoruz! Hemen gelin. Buz dağına çarptık, batıyoruz!”

00:20…“Hemen gelin, buz dağına çarptık!”

00:25… “Kaptanıma bildirim mi, yardım gerekiyor mu?”

00:26… “Evet hemen gelin!”

00:30… “Kaptanınıza bildirin, yardıma gelin. Buz dağına çarptık!”

00:32… “Yön değiştirdik, geliyoruz.”

00:36… “Sorun nedir?”, “Buz dağına çarptık, batıyoruz! Lütfen kaptanınıza bildirin.”, “Tamam bildireceğim.”

00:45… “Buz dağına çarptık, öne doğru batıyoruz! Hemen gelmeye çalışın.”

01:25-01:27… “Baltık yardımınıza geliyor. Kadınları filikalara bindiriyoruz.”

01:45… “Olabildiğince çabuk gelin. Makine dairesini su basıyor!”

02:17… O anda güç kesildiği için, sinyal de kesiliyor. Bu dakikadan sonra Titanik’ten her hangi bir haber alamadılar.

Kaptan; “Artık herkes başının çaresine baksın!” der ve herkesi görevlerinden azat etti. İkiye bölünen Titanik, sonunda okyanusun serin sularına battı. Geminin baş kısmı suyun altına dalınca, yüzlerce insan okyanusa döküldü.                           

1500 yolcu ve mürettebat hayatlarını kaybetti. Tanrı’nın bile batıramayacağı denilen Titanik, içinde bulunan 1500 kişiyle buz gibi okyanusun derinliklerine battı.

James Cameron'ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı 1997 yılı Amerikan yapımı Titanik filmi, vizyona girdiği tarihten itibaren gişe rekorları kırarak, izlenme rekorları kırmıştı.

Belgeselde ‘Batmaz Gemi’ denilen o meşhur Titanik hakkında ilginç bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaştım. Kaza anında ve sonrasında ‘Aslında ne olmuş? Gerçekte neler yaşanmış?’ birebir olayı yaşayan, gördü tanıklarının ifadeleriyle izlediğim bu belgesel umarım sizlerinde dikkatini çekmiştir.

 

KAYNAK: www.instagram.com/kanalatlantisyoutube