TEŞEKKÜR KONUŞMAM        

04/06/2019 21:32 1312

Bir nezaket ve kadirbilirlik örneği olarak, kurduğum ve uzun yıllarımı verdiğim göz kliniğine adımı vermiş bulunuyorsunuz. Bu kararı veren ve toplantıyı tertip edenlere, katılan herkese gönül dolusu teşekkürlerimi sunarım.

Bu davranışınızla beni yaşarken ödüllendirdiniz, onurlandırdınız. Bu ödülle armağan vermenin de, bir sanat olduğunu kanıtladınız.

İnsanları yaşarken mutlu kılmak, onurlandırmak güzel. Bunu, bir ömür boyu süren çıkarsız , dürüst bir çalışmanın tecellisi ve değerlendirmesi olarak algılıyorum. Bir fikir ve bilim adamı bundan başka ne bekler ki?

Bir sevgi ve onur mesleği olan hekimlik, insanlara ve sağlığa kendini adamaktır. Hekimlik asla bir sağlık ticareti değildir, olmamalıdır da. Bilgili, dürüst, iyi insanlar olması icap eden hekimleri, bir üniversite hocası olarak yetiştirme şansına eriştim. Gençlerin beni geçmesini, daha iyi yerlere varmasını görevim saydım. Elimden geldiği kadar bildiklerimi vermeye, öğretmeye gayret ettim. Almaktan çok vermeyi düşündüm. Çünkü vermek, bir anlamda almaktır.

Bu nedenle acizliğin isyanı olan, gururun aptal çocuğu kıskançlığa yer vermemeye özen gösterdim. Vicdanım hariç, hiçbir şeyin esiri olmamaya çalıştım.

Hatayı azaltan, işbirliğine imkan veren danışma yolunu seçtim. Çünkü 20 kandil , bir kandilden daha fazla ışık verir. Akıllı adam , aklını kullanan adamdır. Daha da akıllı adam, başkalarının akılını kullanandır sözü, gerçeğin tam bir ifadesi .

Şahsiyet hunması çeken bir mizaç , hayal köşküne oturmaya çalışan bir davranıştan ziyade, olayların eleğinden geçerek, arzuladığım yerlere gelmeye çalıştım. Bunun da yolu, bilgi, sebat, sabır ve doğruluktan geçiyordu. Sabır umut etme sanatıdır. Kendisi acıdır ama meyvesi tatlıdır. Sanat da , tasalı, cefalı bir sebatın ve sabrın ürünü.

İyinin , güzelin, başarılı ve bilgili olanın düşmanı çoktur gerçeğini, sık sık gördüm. Ama  öç alma, kin tutma gibi vahşi bir adaleti yeğlemedim. Affetmenin , unutmanın en iyi intikam olduğunu , güçlüyü daha güçlü kıldığını, merhametin intikamdan daha asil olduğunu , yaşayarak , uygulayarak gördüm. Kötülük yapmaya muktedir iken, bir şey yapmamanın da, bir iyilik olduğunu anladım. Çünkü, insan ancak yücelikle ve şeref ile gelişir.

Gün oldu , oftalmoloji sahnesinde stajyer aktördüm. Sonra jön , baş aktör ve karakter rollerini oynadım. En sonda , yönetmendim , rejisördüm. Sonra da yerimi, genç kuşaklara bıraktım.

Her şey geçici , kimse de vazgeçilmeyecek biri değil. Ben olmaz isem, işler yürümez dememeli. Çünkü, bunları sizden daha iyi yapacak gençler ve kuşaklar vardır. Eğer yok diyorsanız , bir hoca olarak kusur sizindir. İnsan yetiştirmeyi beceremediniz demektir. Ya niyetiniz yoktur, ya seçiminiz yanlıştır, ya da siz yeterli imkanı vermemişsinizdir.

Ortak emeğimizin eseri olan göz kliniği bugün, benden daha iyi ve Prof.Dr. Reha Ersöz’ün önderliğinde emin ellerdedir. İki yeterlilik belgeleri almaları da bunun bir kanıtı. Bu da , benim için bir övünç ve gurur vesilesi.

Hayat iki ağlama arasında geçen, bir zaman dilimi. Doğarken biz ağlarız , ölünce de bizim için ağlarlar . İsmimiz konurken de ezan okunur , cenaze namazımız kılınırken de.

Aslında hayat bir tecrübe. Tecrübe de, bir şeyi yaşama olayı . Hayat güzellikler ile , erdemler ile yaşanırsa değerli olur . Gerçek erdem sahibi, kendini beğenmediği , yaptıklarını yeterli bulmadığından devamlı iyilik etme arzusu ile yaşar.

Erdem asla yaşlanmaz, tükenmez , bitmez bir servet, eşsiz bir mücevher. Erdem , iyi işler yapmakta gösterdiğimiz karar ve sebattır ve temelinde sevgi vardır. Erdemsiz , mutlulukta olmaz , dostluk da. Erdemsiz , itibarsız , zenginliğe tamah etmeye değer mi?

Emekli olduktan sonra, aktif göz hekimliğimi noktaladım. Bu kararımda, doruğun düşme noktasına en yakın yer olduğu düşüncesi, ağır bastı. Zamanında , sırasında , bırakmanın doğru olacağına inananlardanım.

Zaman , her şeyi alır götürür . Şöhrette, para da , güzellik te, ömür de, toz gibi, bulut gibi dağılır gider.

Şimdi genç hekimlerimize sesleniyorum , yaşamınızda bir hedefiniz , yüreğinizi koyacağınız uğraşlarınız olmalı. Bunu başarmak için , çok çalışmak ve mücadele etmek zorundasınız . Kendinizi yenileyiniz ve yeniliğe açık tutunuz .Çevrenizle iyi ilişkiler kurun ve her anı değerlendiriniz. Yaptığınız işte en iyisi olmaya çalışınız. İşlerinizi sıraya koyun, önemli ve acil olanlara öncelik tanıyın. Emeği olanları kutlayın , takdir edin , ödüllendirin. Birlikte çalıştıklarınızı motive edin. Verdiğiniz sözleri mutlaka tutun , güvenilir biri olun. Tıbbi etikten, deontolojiden asla ödün vermeyin.

Bugün yaşadığım mutluluğum , onur duygum sabun köpüğü gibi anlık , geçici bir şey değil . Yaşadığım sürece benim, benden sonrada, geride kalan aile fertlerimin değerli bir mirası olacak .

Bu duygular ile kalbi teşekkürlerimi tekrarlar , hepinize , sevgiler, saygılar sunar , başarılar ve mutluluklar dilerim.