Tepebağ yaşamalı…

05/10/2020 02:57 3015

Adana’nın tarihi kent dokusunu bünyesinde barındıran Tepebağ yaşamalı. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı katkılarıyla kamulaştırılan alanları ve tarihi restorasyonu tamamlanan Tepebağ Ortaokulu gibi tüm tarihi yapıları ile Adana’nın kalbi, Tepebağ.

Bu bölgedeki evlerin restorasyonunun da tamamlanması ile Adana’nın ‘Tarihi Tepebağ Evleri’ , ‘Safranbolu Evleri’ne bin çeker.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi Tepebağ bölgesinde ne eserler çıktı, neler kaçırıldı..! Newyork Metropolitan Müzesi’nde sergilenmekte olan ‘Hemşire Satsneferu’ isimli 30 santimetre boyundaki tarihi granit heykel, Adana’dan kaçırılan eserlere en önemli örnektir. Bu konuyu TBMM 25. ve 26. Dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 2017 yılında TBMM Komisyonu’nda dile getirmişti. Hatta imza kampanyası başlatılmış ve imzalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmişti. Heykelin geri getirilmesi için büyük uğraşlar veren Dr. Haluk Uygur’un, “Onu bizden çalan hırsız kahraman gibi tanıtılmış, bizde ise onu geri getirebilecek bir kahraman henüz çıkmamıştır” sözleri hala hafızamdadır. ‘Hemşire Satsneferu’ ya burada bir nokta koyalım ve konumuza devam edelim.

 

Adana'da Tescilli Taşınmaz Kültür Varlıkları arasında yer alan ve restore edilen Tepebağ Ortaokulu'nun da daha çok fonksiyonlandırılması gerekiyor. Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilen tarihi Tepebağ bölgesinde bulunan okulun binasında yapılacak fonksiyonlandırma, Adana'nın tanıtımına önemli katkılarda bulunur. Adana’da Tepebağ bölgesinde 18 uygarlığın hüküm sürdüğünü, arkeolojik açıdan çok zengin bir mirasa sahip olduğunu düşünecek olursak şayet, bu dediklerimin önemi, daha çok ortaya çıkar.

 

Binlerce yıl öncesinin izlerini taşıyan Tepebağ Höyüğü’nün, en iyi şekilde değerlendirilmesi ve günümüze kadar ulaşan tarihi yapıların geleceğe aktarılması, büyük önem taşıyor. Tarihi değerleri geleceğe miras bırakmak, en önemli vazifemiz, bu nedenle Adana’da bulunan tarihi ve kültürel varlıkların korunması için yapılması gereken tüm çalışmalara, biz 5 Ocak gazetesi olarak destek olmaya devam edeceğiz.

 

Bu bölgenin turizme kazandırılması için gerekli tüm gayreti gösterme çabasında olan Adana Valisi Süleyman Elban, Adana’nın tarihiyle bugünü arasında köprü kurulacağı nostaljik bir bölge oluşturmak için ilk geldiği günlerde mesajını vermiş ve ‘24 Saat yaşayan Tepebağ’ demişti. Önceki dönem valimiz, şu anda Mardin Valisi Mahmut Demirtaş da burada görev yaptığı süre boyunca konunun çok yakın takipçisi olmuştu.

 

‘Tarihi Tepebağ Evleri’nin restore edilerek, daha işlevsel hale getirilmesi için çalışmalar yapılması şart. Restorasyon ilk adımdır. Sonraki adımlarda, bu bölge gece yarılarına kadar yaşamalı. Bu anlamda Adana Valisi Süleyman Elban’ın bir kısmını benimle paylaştığı planları ve düşünceleri çok kıymetli.

 

Geçtiğimiz ay içerisinde Tepebağ, Kayalıbağ ve Ulucami Mahallelerinde yer alan tescilli kültür varlıklarının restorasyon faaliyetleriyle ilgili yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak, Vali Süleyman Elban bir toplantı yapmış, toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de katılmıştı. Toplantıda, Adana'nın tarihi kent merkezinin kültür ve turizm cazibe merkezine dönüştürülmesi amacıyla yapılacak çalışmalar görüşülmüştü. Ben inanıyorum, Adana Valisi Süleyman Elban, Tepebağ’ı yaşatacak.

 

Tepebağ Höyüğü’nün ve evlerinin restore edilmesi, Adana turizmi açısından çok elzem. Bu bölge inanın ki, gerekli müdahalelerin ardından mutlaka bir cazibe merkezi haline gelecektir. Diğer kentlerde olduğu gibi, Adana’nın da tarihiyle bugünü arasında bir köprü kurulmalı, bu köprü de Tepebağ’dır.

 

Adana’nın tarihle bugün arasındaki köprü; Kale Kapısı, Ulu Cami, Ramazanoğlu Konağı, Kızılay Caddesi, Taşköprü, Büyüksaat Kazancılar Çarşısı, Tarihi Tuz Hanı, Vali ve büyük Şair Ziya Paşa’nın mezarı ve bu lokasyonunu içine alan tüm bölgedir. Ve daha bir çok tarihi değer, bu bölgede yer alıyor. Turizm seyahat acentelerinin, Adana için düzenledikleri tur programlarına, bu bölgeyi de eklemeleri halinde, hem bölgede esnaf iş yapabilir, hem Adana’nın bacasız fabrika dediğimiz turizm gelirleri artar, hem de bu lokasyonun tarihi dokusu korunmuş olur. Bana göre kazan-kazan ilişkisi içerisinde, hem Adana hem de Adanalılar, yani herkes kazanır.

 

Tepebağ, yerli ve yabancı turistlerin dinleneceği, gezeceği, tarihi dokuyu hissedeceği, huzur bulacağı, hediyelik eşyalar alacağı, keyifli zamanlar geçireceği geceli gündüzlü yaşayan bir bölge olmalı. Bu konuda tüm kişi, kurum ve kuruluşlar üzerlerine düşeni yapmalı.