Temsa’ya sahip çıkın

20/02/2020 21:20 4122

 

Adana ekonomisinin can damarlarından biri olan Temsa, Türkiye’de kaldı. İki ayı aşkın süredir üretim yapmayan Temsa’da çalışanlar, çalışanların aileleri, bütün Adanalıların gözü kulağı Sabancı ailesindeydi.

Hacı Ömer Sabancı Holding, 30 Mayıs 2019’da Temsa'yı İsviçre merkezli True Value Capital şirketine satmıştı. Şirket üretimi durdurmuş herkes bir anda neye uğradığını şaşırmıştı.

Tam da dünyada elektrikli otobüs üretimini konusunda ilk sıralara yerleşmişken, dünyanın her tarafında Temsa otobüsleri yollarda seyrederken, birden üretimin durdurulması!

Ardından konkordato süreci..

Biliyorsunuz, Temsa'yı Sabancı'dan alan fon, beş yılda 5 kat büyüme hedefi koyduğunu açıklamıştı ama ne yazık ki, bu fon başındaki aileyi ve isimleri söylemeye gerek görmeden belirtiyorum üretimi durdurup Temsa’yı iflas çamuruna batırdı.

Bu detayları tüm ülke biliyor, ayrıca değinmeye gerek görmeden devam ediyorum.

Oysa geçtiğimiz yıl 2019’da Sanayinin Devler Ligi olarak tabir edilen İSO tarafından hazırlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde, Adana’dan 11 firma içerisinde Temsa da yer almıştı.

Sabancı ailesi, hem memleketi Adana’nın hem de Türkiye'nin ekonomisine, istihdamına, teknolojisine büyük katkı sağlayan Temsa’ya yeniden sahip çıktı. Çekoslovakya'da kurulmuş ve Hollanda'da ikamet eden özel bir uluslararası finans ve yatırım grubu olan aynı zamanda, Skoda’nın ana ortağı PPF Group ile yüzde 50-50 ortaklıkla Temsa'yı geri alacağını duyurdu.

Tabi köklü bir sanayi kültürü olan Adana’da, TEMSA yeniden üretimde ve istihdamda kentimize değer katmaya devam etmeli. Bunun için binlerce insanın ekmek yediği Sabancı ailesinin, Temsa’yı yeniden canlandırması önemli.

Bu Sabancı ailesinin üzerine düşen milli bir görev. Bu görevde üzerine düşeni yapan başta Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya, ayrıca desteklerini esirgemeyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve oda başkanlarına da teşekkür ediyorum bir Adanalı olarak.

1987'den beri Adana'da bulunan binlerce metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdüren TEMSA, yılda 10.000'in üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor.

TEMSA, Türkiye dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ekonomilerdeki önemli pazar payıyla dünya çapında 70'e yakın ülkede faaliyet gösteriyor.

TEMSA, son olarak Sırbistan'ın önde gelen tur operatörlerinden Lasta'ya geçen yıl 30 adetlik araç teslimatı gerçekleştirdi.

Avusturya'da çoğu belediyeler otobüslerini Temsa’dan almış, hala kullanıyor.

Bu örnekleri saymakla bitiremeyiz. Dünyanın her yerinde Temsa.

Sabancı ailesi sahip çıktı Temsa, Adana’da kaldı. Şimdi asıl görev bundan sonra kentimizdeki turizm şirketlerine, belediyelere, kamu kurum ve kuruluşlarına, STK’lara, servis şirketlerine, OSB’deki sanayicilere düşüyor.

Buradan başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 15 ilçe belediyesine çağrıda bulunuyorum; Kendi markamızı tercih edelim. Temsa kazanırsa Adana kazanır.

Kamu kurumlarına sesleniyorum; Alacağınız otobüslerde, midibüslerde Temsa markasını seçin. Temsa Adana’nın yüz akı, binlerce ailenin geçim kaynağı, kentimizin sanayisinin lokomotiflerinden biridir.

Organize Sanayi Bölgesindeki büyük firmalara sesleniyorum; Servis ihalelerinizde Temsa otobüsleri kullanan servis firmalarını tercih edin.

Servis şirketlerine sesleniyorum; Adana’da iş yapmak istiyorsanız Temsa önceliğinizi her firmayla gururla paylaşın bu size mutlaka iş olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Adanalılar Temsa’ya sahip çıkmalı,

sahip çıkıyor,

sahip çıkmaya ve

desteklemeye de

devam edecek.