Temsa’da bundan sonra ne olur?

19/02/2020 03:55 4393

 

Keşke böyle olmasa ama değer kaybedilince daha iyi anlaşılıyor.

Temsa’da üretimin durduğunu öğrendiğim an, “Bu olamaz” dedim. “Buna Temsa’nın sahibi de olsanız karar veremezsiniz” diye geçirdim içimden.

Yerleşkesinde mühendislerimizin akıl, çalışanlarının alın teri döktüğü, Özdemir Sabancı yadigârı, ihracatımızın yüz akı, Türkiye sanayisinin adeta okulu bir dünya markasında “Üretimi durduruyoruz” diyebilmek bu kadar kolay olmamalıydı.

Prototipiyle gurur duyduğumuz yerli otomobilin tanıtımının yapıldığı gün, Silikon Vadisi’nden Stockholm Belediyesi’ne kadar dünyanın dört bir yanına elektrikli otobüs satan Temsa’da üretim durmuştu. 

Aklıma ilk gelen durumu ‘Ekonomi Gazetecileri Derneği’nde, ‘Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde birlikte görev yaptığım arkadaşlarıma bildirmek oldu. Meslek odası başkanlarımızı, yerel yöneticilerimizi, milletvekillerimizi, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizi arayıp konunun vahametini ve doğuracağı sonuçları anlattım.

Gazeteci arkadaşlarımdan yakından ilgilenen de oldu, umursamayan da. “Sana ne?”, “O iş karışık” diyen de oldu,; köşesine ekranına taşıyan da.

Neticede Temsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a kadar birçok yetkilinin gündemine gelmiş oldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu aradı. Kendisine Temsa’nın üretmeye devam etmesinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu anlattım. Detaylı sorularını yanıtlamaya çalıştım. Sorunun çözümü için en üst düzeyde çalışma yapılacağını söyledi.

Temsa’nın üretimi durdurduğu günden troleybüs üreticisi Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF ve Sabancı Holding tarafından alınma kararına kadar geçen süreçte, bu güzel sonuç için kim ne emek vermişse hepsine teşekkür ediyorum.

Sabancı Holding’in sattığı Temsa’yı dünyanın en güçlü troleybüs üreticisiyle birlikte alması olası diğer seçeneklerden daha iyi bir tablo ortaya koydu.

Sabancı Holding, Temsa’nın tüm hisselerini geri alabilirdi.

Temsa, borcu karşılığında bir finans kuruluşu ortaklığıyla yoluna devam edebilirdi.

Atanan kayyum Temsa’yı çalıştırmayı deneyebilirdi.

Ama bu şıkların hiçbiri, alanında güçlü uluslararası bir marka ortaklığı kadar şık olmazdı. 

Bu anlamda akılcı strateji için Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya da teşekkür ediyoruz. Ayrıca, “Temsa, filan gruba peşkeş çekilecek. O yüzden bu duruma düşürüldü” diyenlerin savını boşa çıkaran ekonomi yönetimine de teşekkür etmek şart.

Her neyse, Temsa, kâbus gibi geçen yaklaşık 3 ayı geride bıraktı. Bu durumdan çalışanından sendikasına, tedarikçisinden müşterisine, yerel yöneticisinden biz medya mensuplarına çıkaracağımız dersler var.

Ben kendi adıma bir ekonomi gazetecisinin görevinin sadece haber vermekle sınırlı olmadığını, ülkesinin menfaatine olan konularda kamuoyu oluşturulmasına çaba göstermesi gerektiği sonucunu çıkardım.

Eminim, Temsa çalışanı şimdi tezgâhına daha sıkı sarılacak.

Belediye başkanı, kamu görevlisi otobüs alırken Temsa’nın sürecini düşünüp kendi markasını tercih edecek.

Sadece bir markaya üretim yapmanın hangi sonuçları doğurduğunu Temsa vakasında hisseden tedarikçi kendini daha da geliştirecek.

Temsa’nın son dönemde yaşadığı süreçten hepimizin çıkaracağı dersler var.

Durmaksızın üreteceğiz. Yenilikçi olacağız.

Markamıza sahip çıkacağız.