Temelleri doğru atmak

11/06/2019 23:43 4308

Sevgili gazeteci büyüğüm ve spor medyasının artık duayen isimlerinden biri olan, sağlam Adana Demirspor sevdalısı Ergun Kara’nın Adana Demirspor’un yeniden yapılanmaya başlayan altyapı çalışmaları ile ilgili röportajını okudum. Öncelikle böyle bir röportaj için kendisine teşekkür etmek lazım. Gündem belirlemek böyle bir şey olsa gerek.

Röportajdan şu sonuç çıkıyor Adana Demirspor’un yılardır şikayet konusu olan altyapı sorunu Başkan Murat Sancak’ın yaptığı doğru hamle ve buranın başına getirdiği yine doğru isim ile ilerleyen zamanlarda çözüme kavuşacak gibi. Yani Adana Demirspor kendi evlatlarını zaman içinde yetiştirecek belki kendi bünyesinde belki de diğer kulüplerin bünyesin de genç yıldızları Türk Futbolunun hizmetine sunacak.

Tabi bu oluşumlar bir anda meydana gelmiyor yani hemen öyle yıldız isimler genç yetenekleri profesyonel takımlarda beklememek lazım zira camianın da yapısı buna müsait değil. Zaman içinde bu yapılan doğru hamleler sayesinde meyveler toplanacaktır. Zaten adı üstünde temeller yeni atılmaya başlandı. Bu temellerde görülüyor ki doğru atılıyor. Burada yapılacak en önemli şey bekleyip takip edip görmek olacaktır.

Hep Altınordu gerçeğinden bahsedilir oradaki oluşumunda bir anda ortaya çıkmadığı bir gerçek. Ancak başka bir gerçek ise altyapıya doğru yatırım her zaman kazandırır. Hele ki bugünkü maddi tablolar, kulüplerin sıkıntıları, yüksek transfer ücretlerine baktığımızda alt yapıdan oyuncu yetiştirmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Tabi Altınordu demişken yelpazeyi daha da geniş tutarak Ajax örneğini de ortaya koymak gerekiyor özellikle son iki senede neler yaptıklarını görüyoruz. Tabi tekrar edelim bu başarılar gelirken bir anda gelmiyor belir süreler nadas dönemleri yaşanıyor. Kulüplerin camiaları bu durumu kaldırabiliyor. İşte bu gerçekleri de geri plana atmamak gerekiyor. Sonuç olarak Adana Demirspor yaptığı doğru altyapı hamlesiyle, buraya göreve getirdiği doğru isimlerle sonuca emin adımlarla yürüyecek gibi duruyor. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Bu arada Adana Demirspor için son zamanlarda özellikle sosyal medya da birçok ismin transferde adının geçtiğini görüyoruz. Her gün neredeyse bir futbolcu transfer ediliyor ancak şu gerçek unutuluyor Adana Demirspor’un zaten belli bir kadrosu var. Başkan son olarak en fazla 6 belki 7 transfer yapacakları vurgusunu yaptı hadi duruma göre 1 yada 2 oyuncu daha gelecek diyelim tabi eskilerden gidenlerde olacaktır. Yani öle sil baştan bir takım kurulması mümkün değil. Ayrıca yine transferde adı geçen uçuk isimlerde dikkati çekmiyor değil. Bence bu isimlerin hiç birisi Adana Demirspor’un kapısının önünden bile geçmesin maliyetlere yazık olur bende zaten Başkan, Yönetim ve Teknik Heyetin bu konuda gereken çalışmayı yaptığını düşünüyorum. Henüz erken olmakla beraber bekleyip görmenin en doğru mantık olduğunu düşünüyorum.