Tavus Kuşları

07/05/2020 20:26 2061

Bu hafta büyükler için aldığım boyama kitabında boyama yaparken bir tavus kuşuna denk geldim. Tavus kuşunu yeşilin birkaç tonunda boyadım. Sonra da tavus kuşu konusu üzerinde düşündüm ve bu konu üzerine bir yazı yazmak istedim.

Bilindiği üzere dişi ve erkek tavus kuşlarının özellikleri fark gösteriyor. Erkek olan tavus kuşları dişileri etkileyebilmek adına kuyruklarını kullanıyorlar. Hani o bazılarının evinde saksılarda duran gösterişli ve göz alıcı kuyruklar var ya işte onlar sayesinde erkek tavus kuşları dişi olan hem cinslerini etkileyebiliyorlar. Dişi kuşlar da onlara karşılık olarak sesler çıkarıyor. Tabii bu sesler kulağa fazlasıyla rahatsız edici gelebiliyor.

Mitolojik bir hikayeyle de anılan tavus kuşları Tanrıça Hera ile anılmaktadır. Tanrıça Hera çok gözlü olan hizmetkarı Argos’u Hermes öldürünce, tavus kuşunun kuyruğuna onun gözlerini serpmiştir.

Tavus kuşlarının kuyruklarında yer alan gözler de o kadar dikkat çekici ki insanlar bu kuyrukları evlerinde bulundurduğunda nazardan korunduklarına inanıyorlar. Nazar beğenilerek, imrenilerek ve de kıskanılarak bakılan şeylere değen kötü göz anlamına geliyor. Yani herhangi bir şeye nazarınız değdiği zaman “gözü değdi”  de deniliyor.

Tavus kuşları yaratılış olarak güzel yaratılmışlardır. Fakat sesleri kötüdür. Bu durum da bize her güzelin bir kusuru olduğunu gösteriyor. Yani biz insanların da kusurları vardır. Kusurlar insanları güzelleştiren en büyük özelliklerden biridir. Kusurlar sayesinde farklılıklar ortaya çıkar ve farklılıklar sayesinde de hayatımıza çeşitlik gelir.