Taşerona kadro verilmeli

27/11/2017 03:28 2782

Bu günün konusu taşeron işçilerin kadro beklentisi ve emekçilerin sorunları.

 

 Siyasiler her zaman emekçilerin sorunlarına değinir, taşeron işçilerin kadro beklentisine tercuman olur, sendikal örgütlenmenin öneminden ve önündeki engellerden bahsederler. Lakin iş icraata gelince dut yemiş bülbül olurlar.

Çalışanlar emeğinin karşılığını, hak ettiğini alamıyor. Türkiye’de her geçen gün ağırlaşan yaşam koşulları hepimizin de malumu. Biraz taşeronun sorunlarını anlatayım desem anlatacak o kadar çok şey var ki hangisinden başlayacağımı şaşırıyorum.   Çalışanlar hak ettiği ücretleri alamıyor, her üç çalışandan biri fazla mesai yapıyor, bu durum her ne kadar normal gibi görünse de bedenen yıpranmaya neden oluyor, hem verimliliği azaltıyor hem de işçi istihdamını engelliyor. Buna rağmen emekçiler ne çalıştıklarının karşılığını alabiliyor ne de yaptıkları fazla mesainin karşılığını. Bence taşeron işçi sistemine artık bir son verilmeli. Hükümet, 2 yıl önce ‘üç ay içinde taşeron işçilere kadro sözü’ demişti. Ama aradan geçen zamana rağmen bu konuda somut ne bir adım ne de bir gelişme yok.  Şimdilerde yeniden dillendiriliyor, ‘yeni yıldan önce taşeron işçilere kadro’ deniyor.  Ancak umutları yıkmak pek doğru değil..

Yazık, yapılmayacaksa dillendirilmemeli.

                Kadro bekleyen taşeron işçileri çok kaygılı. Çünkü taşeronların istediği ‘eşit iş eşit ücret’. Bu emekçilerin istediği bir kadro sistemi, ancak hükümet, buna sıcak bakmıyor. Hükümetin nazarında taşeron işçinin şu anki pozisyonundan pek farkı yok.  Türkiye Genelinde kamu ve özel sektördeki 8 yüz bini aşan taşeron işçiler gerçek manada kadroya alınmalı ve eşit işe eşit ücret alacak şekilde bir düzenleme yapılmalı. Kısacası Kayıtsız ve şartsız taşerona kadro ve hakları verilmeli. Örgütlenmeye gelince;  her 100 işçiden sadece 6’sının örgütlülük anlamında grev ve toplu sözleşme hakkına sahip. Bu oranlara bakılırsa, işçi ve memurların taleplerinin genele yansımadığı da açıkça ortada. Emekçilerin ve çalışan kesimin sorunlarının her geçen gün arttığı aşikar. Taşeron sistemi emeğin sömürüldüğü bir uygulama, kadro verilirse taşeronda çalışanların hak kayıplarının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenleme yapılırsa, işte o zaman  eşit iş yapanlar eşit ücret alır  ve işte ancak o zaman adalet sağlanmış olur. Sorunlar belli  ve çözüm yolları da belli:

 

TAŞERONA KADRO VE HAKLARI VERİLMELİ