Taşerona kadro hayal mi?

22/12/2017 22:26 6792

Türkiye’nin belki de en büyük sorunlarının başında taşeron gelmektedir, yıllardır Belediyelerde, KİT’lerde ve bazı kamu kurumlarında taşeronda çalışanlarına kadro sözü verilir ama gel gör ki bu hiçbir zaman hayata geçmez.

Bunun örneklerini vermek istersek geçmiş hükümetlerin seçim zamanlarında meydanlarda verdiği sözlere bakabiliriz.

Şimdi yine taşerona kadro sözü verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir yandan Maliye Bakanlığı bir yandan çalışmalarını tamamladı gibi ancak ortada net bir durum yok. 2018’e şunun şurasında bir elin parmaklarını geçmeyen gün kaldı, normalde verilen söze bakıldığında 1 Ocak 2018 itibariyle yaklaşık 900 bin taşeron işçinin kadroya geçmesi gerekiyor peki geçecek mi? Hiç sanmıyorum.

Yine umutlar bir başka bahara kaldı gibime geliyor.

Bunun yanı sıra Türkiye genelinde 27 bin taşeron firması var. Her firmanın yanında 5 ile 15 arasında kalifiye eleman var.

Şimdi diyelim ki 900 bin taşeron işçi kadroya alındı, iyi güzel elbette alınmalı buna kimse itiraz etmiyor, peki taşeron firmalar ve çalışanlar ne olacak, geçtiğimiz günlerde konun birinci isimleriyle yaptığım görüşmede verdikleri rakam hayli ürkütücü. 900 bin taşeron işçisine kadro verirken 27 bin firmada çalışan yaklaşık 600 bin kalifiye eleman işsiz kalacak. Hükümetin bu konuda herhangi bir açıklaması olmadı. Bir yandan 900 bin kişiyi sevindirirken, diğer taraftan işsizler ordusuna 600 bin kişi katılacak.

Bir taraftan yap, bir taraftan boz.

Bunun bir orta yolu bulunmalı, ne şiş yansın, ne kebap diyeceğim ama görünen tabloda tezgahın tamamen yandığı.