TANGO

05/11/2022 02:43 365

 

Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir. Tango müziğinin temel çalgısı Alman icadı olan fakat ismini Arjantin Tango'su ile duyuran akordeonun akrabası bandoneon'dur.

Belirlenen kurallar içerisinde net bir ayrım gözetilen tango stilleri Salon, Orillero, Milonguero, Kulüp, Nuevo, Fantasia ve Canyengue şeklinde söylenebilir. Bu stilin en tipik özelliği, dansın yapıldığı süre boyunca vücudun dik duruşudur.

Tango 1800 ‘lü yılarda Arjantin'de kenar mahallelerde ortaya çıkan, Avrupa'da benimsenen bu vasıtayla tüm dünyaya yayılan ve Türkiye'yi de etkileyen bir dans ve müzik türüdür. Tangonun yaygınlaşmasında en büyük etken müzisyen ve dansçıların Avrupa'yı ziyaret etmesi, kayıt ve ses teknolojisinin ortaya çıkması gibi etkenler olduğu görülmektedir.

Tango öğrenme süresi tamamen size bağlıdır. Dilerseniz birkaç ay, dilerseniz yıllarca tango eğitimi alabilirsiniz. Genel olarak tango kurslarında, kişilerin sosyal birer dansçı olabilmeleri için 3 ile 6 ay süresince eğitim programları uygulanmaktadır.

Arjantin Tango, doğaçlama yapılan bir danstır. Her iki dansçının da kendi stillerini, müzik yorumlarını ve süslemelerini dansa katmalarına izin vererek dans deneyiminin keyfine katkıda bulunur. Bu, tangonun bağımlılık yapmasını sağlayan sürprizdir. Tango, ancak ve ancak iki kişi ile yapılabilir!

Tango bir eşli dans olması dolayısıyla üstelik eşimizle çok yakın bir ilişki kurmamız gerektiğinden kendi benliğimizden ziyade iki kişinin bir olmasını, birleşmesini zorunlu kılıyor. Aksi halde dans devam edemiyor.

Tangoda dansı kim yönetir dersek, bu sekilde özetlemek ruhuna ve geri planda yatan felsefesine haksizlik olur. tango dogal bir danstir. bireylere özlerini hatırlatır: dansı erkek yönetir. her dans bir hikayedir ve bu hikayenin yazari erkektir.

Tango müziği, onların yalnızlıklarını ve öfkelerini bir kat daha artırıp bir keder ve ölüm dansı olarak kabul edilirken, günümüzde de tutkunun ve aşkın dansı olarak efsaneleşiyor.

Aşkın ve tutkunun dansı olarak efsaneleşen tango, aslında o insanların yalnızlıklarını ve öfkelerini içinde saklıyor. Uyumun en güzel resmini çizen bu dans yersiz -yurtsuz bir kadını, umutsuz bir aşkı, dışlanmayı, hasreti, acı çekmeyi, tutkuyla karışık kızgınlığı yansıtıyor.

İkinci Dünya Savaşı'na kadar zirvede olan tango, bu dönemden sonra, politik nedenlerle gerilemeye başlar. Özellikle de 1955 yılında Juan Domingo Peron'un askerî darbeyle devrilmesi ve ardından birbirini izleyen askerî darbeler neticesinde dans salonları kapatılmış, dans etmek yasaklanmıştır.

Güzel sanatların vazgeçilmez ögelerinden biri olan dans ve müzik, hayatımızın en önemli yerinde olması ruh sağlığımız ve mutluluğumuz için faydası tartışılmaz bir argümandır.