Tam da şimdi Adana için birşeyler yapma zamanı

12/09/2022 19:19 1197

Adana son zamanlarda her ne kadar ülkedeki şehirler sıralamasında gerilere düşse de aslında hiç de öyle değil. Evet belki hala Türkiye’nin en büyük 4. Kenti olmayabiliriz ama söylenildiği kadar çok da gerilemedik.

Gerek sanayicilerin ihracat verileri, gerek üretim kabiliyeti, gerekse kentimizin diğer illere oranla daha yaşanılabilir olması, bu dediğimi tesciller. Dünyanın en büyük üçüncü ovası ve yılda 4 kez ürün alabilme özelliği, katma değeri yüksek ürünlerin, tropikal ürünlerin ekilerek kentimizde son dönemde ne kadar çok girdi sağlandığını, bununla beraber Türkiye’nin narenciye üretiminin neredeyse yüzde 60’a yakınının da Adana’da gerçekleştirildiğini düşünürsek, bu kent hala tarımsal üretimde ülkemizin lokomotifidir.

Dağ, ova, deniz, kentimizin içinden geçen iki koca nehir… Bulunduğumuz coğrafi konuma ve tarihi değerlerimize değinmiyorum bile.

Şimdi böyle bir kentte eksiğimiz ne?
Adana ne çektiyse kısır çekişmelerden çekti, ne çektiyse dedikodudan, birbirine sahip çıkmamaktan çekti. Artık bütün bunları bir kenara bırakmalı ve önümüze bakmalıyız.

Her zaman insanların yaşadığı kentte neler olup bittiğini bilmesi lazım derim. Her zaman belediye meclislerini yerel parlamento olarak nitelendirerek, halkın kendisi hakkında alınan kararları buradan öğrenmesi lazım derim. Son zamanlarda önemli bir eksiklik giderilerek, Büyükşehir Belediye Meclislerinde alınan kararlar, gazetelerde yayınlanmaya başladı. Bu çok önemli bir gelişme.

Ve bugün Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül Ayı 1. Oturumu başlıyor. Başkan Zeydan Karalar da, bütün meclis üyeleri de kürsüye çıktığında, her konuşmada ‘söz konusu Adana ise gerisi teferruat’ diyorlar. Meclisteki herkes, Adana için birlik ve beraberlikten söz ediyor. Cumhur ittifakı, ‘Adana’nın gelişmesi için ne gerekiyorsa idareye destek oluruz’ diyor. Millet ittifakı da Adana’nın gelişmesi için çaba sarf ediyor.

Bugün geldiğimiz noktada Adana Büyükşehir Belediyesi mali disiplini sağlamış durumda. Borçlar azaldı. Olağan belediyecilik çalışmaları kesintisiz devam ederken, şimdi mali disiplinle birlikte projelere de başlandı. Şu an Adana için değerli meclis üyelerimizin üzerine çok önemli bir görev düşüyor. Eksiklikleri nedeniyle yatırım planına alınmayan Adana Hafif Raylı Sistem 2. Etabının projesi revize edildi, tüm eksiklikleri giderildi ve ilgili makamlara gönderildi. Hadi birlikte tek bilek, tek yürek olun, Adana’nın gelişmesi için büyük önem arz eden bu projenin, yatırım planına alınması için çaba sarf edin.

Bakın Adana’nın tırnağı olamayacak kentlerde, on yıllardır metro kullanılıyor. Yanı başımızdaki Mersin’de metro çalışmaları başladı. Adana geride durmasın, Adana bunlara layık. Hatta çok daha fazlasına layık. Mademki hepimizin hassasiyeti Adana, haydi o zaman tam da şimdi Adana için bir şeyler yapma zamanı. 

Bugün toplanacak olan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, büyük projeleri konuşmalı. Yerel Parlamentomuza açık çağrıda bulunuyorum. Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı birlikte hareket ederek Adana’nın önünü açacak bu projenin yatırım planına alınması için çalışmalı.

Siyaseti bir kenara bırakın, Adana gömleği giyin.

Emin olun kıymetli meclis üyeleri, bunu başarabiliriz.