Takvimin yararları

25/11/2020 19:45 1223

Günümüzde birçok ülkede değişik takvimler var. Yeni Türk devleti batı uygarlığını seçtiğinden miladi takvimi kabul etti.

Günlük hayatımız bir sürü sorunlarla iç içe, bunların üstesinden gelmek için ben haftalık takvimi kullanıyorum, gençlerse cep telefonlarını tercih ediyor. Günlük takvim olarak tercihim ise, çocukluğumdan beri bildiğim bence en iyi takvim olan saatli maarif takvimidir.

Adana’da ne yazık ki saatli maarif takvimini bulmak hemen hemen imkansız. Bir kaç yıldır bana bu takvimi veren Mahir Fisunoğludur. Kendinise teşekkür borçluyum.

Bir çok yazımı bu takvimden aldığım olaylar teşkil ediyor ama geçen gün 19 ekim 2020 tarihli takvim yaprağında, Ankara Tıp fakültesinin 95 yıl önce bugün 19 Ekim 1925 te açıldığı yazılmaktadır, bu büyük bir yanlıştır, çünkü Ankara Tıp fakültesinin açılışı 1945 yılındadır, yani 75 yıl öncedir. Merhum abilerim ve ben bu fakülteden mezunuz. Büyük abim Orhan 1949, Türkhan 1951 ve ben 1952 mezunlarıyız. Umuyorum takvimi çıkaranlar sene aynı hatayı yapmazlar.

Bu takvimden öğrendiğime göre, Fevzi Halıcı’nın buluşu ve gayreti ile olan aşıklar bayramı 1966 yılından beri tekrarlanmaktadır. Buraya katılan yaşlı, genç, kadın ve erkek, her çevreden aşıklar, eski zamanın aşıkları kahvesinde olduğu gibi atışma, yarışma, türkü, şiir, mısra dallarında derece alır ve madalya kazanırlar.

Fevzi Halıcı benim çok eski bir dostumdu, onunla tanışmamız tertip ettiğim Konya’da ki bir Göz toplantısında oldu. Açılış konuşmamda Konya’nın artık bir Üniversitesi olmasından bahsetmiştim.

Fevzi Halıcı bir Konya sevdalısıydı, bir Kültür bakanı gibi Türk kültürüne büyük hizmetleri oldu. Mevlana törenlerini dünya çapında oluşu onun sayesindedir. Yunus’u ve ozanalarımızı da bu sayede tanıttık.

Küçük yaşta şiir yazan ve İstanbul’da ki usta şairlerle ilişki kuran Fevzi Halıcı binlerce dörtleme yazdı, her konuda söyleyeceğini söyledi bir kısım şiirleri İtalyancaya çevrildi, bir kısmı da bestelendi. En tanınmış beste bence Çinucen Tanrı Korur’un, ‘’Günaydınım, Narçiçeğim sevdiğim’’ bestesidir.

Ayrıca gül, yemek yarışması, cirit oyunları, onun sayesinde her yıl tekrarlandı.

3 yıl evvel onu kaybettik, o usta bir şair, mutasavvuf bir gönül adamıydı. Onu çok özleyeceğiz. Nurlar içinde yatsın.