Suriyeliler kayıt altına alınıyor

01/01/2018 22:42 6755

5 Ocak Gazetesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz sabah kahvaltılarının konuğu Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız oldu. Başta gazetemizin İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu, kaptanlığındaki haber merkezi ve dev yazar kadrosu Müdür Selami Yıldız’a kent gündemine ilişkin sorularını sordu, Müdür Yıldız, samimi ve net cevaplar verdi.

Malum bu köşeden çoğu zaman Suriyeli mültecilerin, kent içinde sorun olduğuna dikkat çektim, halen de çekmeye devam ediyorum. Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız’a, Sarıçam bölgesinde kurulan konteynır kentte 30 binin üzerinde, güney mahallelerinde ise, 200 binin üzerinde Suriyeli mülteci yaşadığını, zaman, zaman yerli halk ile aralarında sorunlar yaşadığını hatırlatarak Emniyet teşkilatı olarak ne gibi çalışmalar yapıldığını sordum. Aldığım yanıt gerçekten beni hem memnun etti, hem de sosyal problem olan Suriyeli mültecilerin genel durumu hakkında tatmin edici cevap aldım. Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız, özetle şunları söyledi; Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur Suriyeli mülteciler, ilk önce polis arkadaşlarımızı bu konuda eğittik. Yani bu Suriyeli mültecilerin hangisi çalışma statüsünde hangisi yol izin belgesi gibi, yasal ikametleri var mı yok mu gibi konularda Adana’daki tüm kadromuzu eğittik. 5 bin 400 civarında emniyet mensubumuza eğitim verdik. Kimliklerin örneklerini, yol izin belgelerinin örneklerini aldık, ikamet örneklerini aldık. Soracağınız şeyler bunlar dedik. Adana’da yaklaşık 350 bin civarında Suriyeli göçmen bulunuyor. Bizler Ensar ve muhacir geleneğinden gelen bir milletiz, biz muhacirlere kucak açmış bir milletiz. Hatırlayın Halepce yaşananları oradaki insanlara kucak açtık, Bulgaristan’da soydaşlarımıza kapılarımızı açtık, Afganistan dan, Kırgızistan dahi insanlar getirdik. Suriye de yaşananlar ortada halen iç savaş devam ediyor, batının yaptığı ortada bizim yaptıklarımız ortada. Batı Suriyeli göçmenleri kabul etmezken biz 3.5 milyon Suriyeli göçmeni kabul etmişiz. Onların iaşesi, onların barınması, onların eğitimi, sağlıktan yararlanmaları, ancak göçmen misafirlerimiz de misafirlik hukukuna riayet etmeleri gerekiyor.

Bu zaman zarfında 17 bin 648 Suriyeli göçmeni ikamet ve kimlik sorgusu yapmışız. Bu rakam her geçen gün artıyor, kentimizde yaşayan Suriyeli göçmenleri tek, tek inceleyeceğiz. Çünkü göçmenler arasında başka amaçla gelenler olabilir mesela DEAŞ veya YPG ile PKK. Bizim burada 2 bin 924 kişinin V-71 dediğimiz tahkik kodu girmişiz. Bu arada bakanlığımız bir hafta sonra genelge gönderdi, başka şehirler ise bizim yaptığımız modeli örnek aldı. V-71 dediğimiz nedir, şimdi adamın Hatay da ikameti var ama Suriyeli göçmen Adana’ya geliyor. Hiç bir bildirim yok. Yol izin belgesi almayanlar, acil sağlık hizmetlerin dışında hiçbir şeyden faydalanamıyorlar. Kimlik kartları olmayanları da göç idaresine teslim ettik yani sınır dışı edildiler. Bunları taşıyan yani yol izin belgesi olmayan, kimliği olmayanları taşıyan şirketlere de tebligatta bulunduk, kişi başı bin lira idari para cezası yani 10 kişiyi taşıyorsa 10 bin lira ceza verileceğini söyledik bu ciddi bir caydırıcı oldu.”

Evet, Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ın sorduğum sorunun karşılığı aldığım yanıtın ana hatları böyle. Yapılan çalışmalar çok iyi önemli olan bunun devamının gelmesidir, zaten Emniyet Müdürü Selami Yıldız, bunun da net cevabını verdi. Sorunsuz, problemsiz ve huzurlu bir kent için Başta Emniyet Müdürü Selami Yıldız olmak üzere, tüm teşkilat bmensuplarına başarılar diliyorum.