Suriyeli Mülteciler kayıt altında

17/11/2022 02:08 537

 

Yeni yayın dönemi ile birlikte bir 5 Ocak klasiği olan Kahvaltılı toplantılarımız başladı. İlk konuğumuz, yaklaşık 2.5 yıla yaklaşan görev süresi ile Türkiye’nin en kıdemli teşkilat mensupları arasında gösterebileceğimiz Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci oldu. Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Atlı Polis Birliği’nde gerçekleşen buluşmaya Haber Merkezi,   5 Ocak TV,  Spor ve dev yazar kadromuz katıldı.

Bizler sorduk, Emniyet Müdürü Sayın Doğan İnci, içtenlikle ve samimi yanıtlar verdi. Özellikle uyuşturucu, terör ile mücadele konusunda verdiği net bilgiler Emniyet teşkilatımızın gözü pek Polislerinin 7/24 esasına dayalı ne kadar can siper hane görev yaptığını ve uyuşturucu ve terör belalarının kökünün kazınmasına yönelik ciddi ve bir o kadar da planlı operasyonlar yapıldığını rakamlar ışığında öğrenmiş olduk. Hep söylerim, Allah devletimize, askerimize ve polisimize zeval vermesin, ayaklarına taş değdirmesin.

***

Benim gündemim ise, her zaman ki gibi Suriyeli mülteciler vardı. 11 yıl önce iç savaştan kaçan Suriyeli göçmenler Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış durumda. En fazla nüfus ise, doğal olarak İstanbul… Göç idaresinin verileri, İç İşleri Bakanlığı’nın açıklamalarına baktığımızda iller bazında rakamlar değişiklik gösterebiliyor. Benim yaptığım araştırmaya göre Adana’da 350 bin dolayında Suriyeli var. Resmi rakam ise 200 bin… Emniyet Müdürümüz İnci’ye Adana’da Suriyeli sığınmacıların, mültecilerin yani misafirlerimizin durumunu sordum aldığım yanıt net oldu, Sayın İnci, şunları söyledi: “Çalışmalar bitti. Bizim buradaki Göç İdaresi Müdürlüğüyle, kendi Emniyet Müdürlüğümüzün ve Jandarmamızın tüm Türkiye genelinde ve bu Adana’da da gerçekleşti. Geçen sene başında başladık, 6 ay içerisinde tüm illerdeki ve Türkiye genelindeki tüm Suriyelileri, tüm yabancılar kayıt altında. Herkesin nerede, hangi adreste oturduğu belirlidir, kayıt altına alınmıştır. Bu sayı artık netleşmiştir. Bizim uygulamalarımızda sokakta farklı, artık nadirdir kayıt altına alınmamış Suriyeli. Onu da yakaladığımız takdirde hemen Göç İdaresi’ne götürüp kayıt altına aldırıyoruz. Hemen, hemen Suriyelilerin kayıt altına alınmayanı kalmadı.

***

Bir kentin asayişinin bir numaralı isminin verdiği net cevaplar, bu kentin bir yaşayanı olarak içimi rahatlattı. Çünkü Türkiye’nin bölgesel güç olma yolunda ciddi adımlar atmasını çekemeyen, ülkemizin birliğine, dirliğine sekte vurmak isteyen dâhili ve harici düşmanlarımız var. Bu kirli ittifakın yerli uzantıları var, her daim pür dikkat etmeliyiz. Şahsım olarak bu topraklar üzerinde yaşayan hiçbir insanımızın etnik kimliğine, mezhebine, inancına veya hangi ülkeden gelip bu topraklar üzerinde ikamet etmesine karşı olmadım, olmam da. Ama devletimin kırmızıçizgisi, benim de kırmızıçizgimdir. Onun içindir ki çizgiyi aşanların üzerinin çizilmesinden yana tavrım da nettir.