SULTAN AHMET CAMİ

30/10/2019 05:26 1747

İstanbul’daki Sultan Ahmet Meydanı ünlü camisi ile, Dikilitaş’ı ile, ilk Osmanlı Mebusan Meclisi olan binası ile, Alman Çeşmesi, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Cami ile yabancı turistlerin ilgisini çeken tarihi bir alan.

Buraya Sultan Ahmet adı verilmesi, birçok özellik taşıyan ve Avrupalıların Mavi Cami (Blue Mosc) dedikleri bu camiden ötürü.

Osmanlı padişahı I. Ahmet yaptırmış bu camiyi. 1590 yılında Manisa’da doğan I. Ahmet, babası III. Mehmet ölünce, 1603’te tahta çıkıyor. Kendinden önceki padişahlar gibi kardeşlerini öldürmüyor. Buna imkan tanıyan Fatih yasalarını kaldırıyor ve ailenin en büyük kardeşinin padişah olacağı kuralını koyuyor. Böylelikle, Osmanlı Sarayındaki kardeş katliamları da sona eriyor.

Anadolu’daki Celali İsyanlarını bastırıyor. İran ve Avusturya ile savaşıyor. Değerli devlet adamlarına görev veriyor ve onlara yetkiler tanıyor. 1617’de öldükten sonrada, oğulları II. Osman, IV. Murat ve İbrahim padişah oluyor.

Caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa. 1609’da başlayıp, inşaat 1616’da sona eriyor. Camiye Mavi Cami denişi, camiyi süsleyen harika çinilerden ötürü. 21 binden fazla İznik çinisi kullanılmış. Bu çiniler caminin içinde bir aydınlık ve ferahlık yaratıyor.

Camideki yazılar devrin tanınmış hattatı Ahmet Gubari’ye ait. Sedef işlerini de, caminin mimarı Mehmet Ağa yapmış. Bu camide 6 minare var ve bu ülkemizdeki 6 minareli ilk cami. İnce, zarif bu minarelerin 4’ü 3 şerefeli, 2’si 2 şerefeli.

O günlerde bazı kişiler Kabe’deki 6 minareli camiye bu saygısızlıktır deyince, I. Ahmet emir vermiş ve Kabe’deki camiye bir minare daha eklenmiş.

Camide; misafirhane, imaret, medrese, darüşşifa, çarşı da varmış. Zamanla ve de çıkan yangınlarla, bunların bir bölümü yok olmuş.

Ülkemizdeki birçok tanınmış camiyi gördüm, gezdim. Hiç birinde Sultan Ahmet’teki gibi huzur ve sükun bulamadım. Bu yüzden tercihim ve favorim Sultan Ahmet Camii.