Süleyman Demirel için

05/02/2022 01:40 881

 

Siyasetçi, eski başbakan ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel. 1924 yılında Isparta’da doğan Demirel 7 farklı hükümette, 10 yıl 5 aylık süreyle başbakanlık görevinde bulundu. 1964 ten 1980 yılına kadar Adalet partisi, 1987 – 1993 yılları arasında Doğru yol partisi genel başkanı olarak görev yaptı. Renkli ve hoşgörülü bir politikacı olarak öne çıktı.

Çukurova Üniversitesinin kuruluşunda hizmeti büyük, Tıp fakültesi dekanlığı görevini yürüttüğüm dönemde kendisie Üniversitemize yaptığı hizmet için teşekküre gittim. Fakülte kurulu kararıyla yaptığım bu ziyarette yanımda Prof. Dr. Faruk Özler ve Ahmet Birand vardı. Demirel o zaman iktidar da değildi. Ziyaretimizin sebebini öğrendinde çok memnun oldu nezaket ziyareti 3 saati geçti, aşağı yukarı her konudan konuştuk, bize kime gideceğimizi sordu ben de maliye bakanı Deniz Baykal ile akşam 19:00 da randevumuz olduğunu söyledim, şu ilginç sözü sarf etti en yakın arkadaşlarımı Maliye’nin başına geçirdim ama o direnci kıramadım, dünya da ekonominin emrinde bir maliye vardır, Türkiye’de maliyenin emrinde bir ekonomi. Saat 19:00 da Deniz Baykal bizi kabul etti masasından kalkarak sizde benim gibi bu kara yüzlü maliyecilerden şikayetçimisiniz dedi, bende şu cevabı verdim, hocam teşkilatınızda ki çalışanlar için böyle söylerseniz bizim elimizdeki silahı almış olursunuz.

Çukurova Üniversitesi rektörlüğüne vekalet ettiğim dönemde Ankara’ya çağırıldım. Koalisyon hükümeti vardı, Süleyman Demirel biz üniversiteyi suçluyoruz üniversite de bizi. Milli Güvenlik kurulu rektörlerle toplantı yapmamızı karara bağladı onun için bu toplantıyı yapıyoruz dedi ve kıdem sırasına göre rektörlere söz verdi. Vakit öğleyi bulunca yemek için harciye köşküne gideceğiz bakan arkadaşlarım rektörlerimizi arabalarına alsınlar dedi ve bana dönerek siz Çukurova rektörü benim arabama dedi. Arabasına bindik Çankaya’ya giderken telsizler başladı kendisine falan yeri su bastı dendiğinde orayı basmaz onun kotu yüksektir dedi bir kaç dakika sonrada telefon mesajı onun dediğini doğruladı. Ondan sonraki günlerde dostluğumuz arttı ve emekli olduğumda tertiplenen toplantıya katılamadığı için özür mektubu gönderdi ve şu sözleri eklemişti mektubuna bugüne kadar ölen insan için toplantı yapılıyor siz camianızın sevilen insanısınız ki sağlığınızda bunu size layık görmüşler. Çok zeki, hoşgörülü ve kitleleri sürükleye bir insandı. Nurlar içinde yatsın.