Suiistimal olabilir mi ?

19/11/2020 00:27 3716

 

5 Ocak Gazetesi olarak geleneksel hale getirdiği kahvaltılı programlarımızın konuğu Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci oldu. Adana Sheraton Grand Otel'de gerçekleşen buluşmaya Haber Merkezi, Spor ve dev yazar kadromuz katıldı.

Bizler sorduk, Emniyet Müdürü sayın Doğan İnci, içtenlikle ve samimi yanıtlar verdi. Özellikle uyuşturucu, terör, FETÖ ile mücadele konusunda verdiği ayrıntılı bilgiler Emniyet teşkilatımızın güzide Polislerinin 7/24 esasına dayalı ne kadar özverili görev yaptığını ve bu üç illetin kökünün kazınmasına yönelik ciddi ve bir o kadar da planlı operasyonlar yapıldığını rakamlar ışığında öğrenmiş olduk

Allah devletimize, askerimize ve polisimize zeval vermesin, ayaklarına taş değdirmesin.

Benim gündemim ise, her zaman ki gibi Suriyeli mülteciler vardı. Gazetemizin Asayiş sayfasını ben hazırlıyorum. Gün içerisinde meydana gelen olayları yakinen takip eden birisi olarak Suriyelilerin Göç idaresinden almış olduğu Geçici Koruma Kimlik kartlarının sıklıkla kaybetmesi dikkatimi çekti. Burada kimseyi suçlamak, ırkçı bir davranış sergilemek, her Suriyeli suça meyilli ve suç işlemeye hazır olduğu algısı yaratmak amacında değilim. Aksine Suriyelilerin sıklıkla geçici koruma kimlik kartlarını kaybetmesi üzerine, 'Bir Suiistimal' olabilir mi endişesi oluştu bende.

Bu endişemi Adana Emniyet Müdürü Sayın Doğan İnci'ye sordum. Aldığım yanıt aynen şu oldu: " Normal Türk vatandaşı gibi o da bir suiistimal olabilir de şöyle; bizim Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğümüz var. Son birkaç yıl içerisinde eskiden asayiş içerisindeydi, artık bu göç dalgasından sonra Türkiye’de Emniyet Teşkilatına Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü kuruldu. Tüm personelimize gördüğünüz Suriyeli veya yabancı mutlaka kimliğini sorun diyoruz. O kimlik belgesini mutlaka üstünde taşımak zorunda, biz alıyoruz. Bununla birlikte fotoğrafını da çekiyoruz, bilgilerini alıyoruz, sorguluyoruz. Verdiği bilgiler doğru mu, değil mi diye kontrol ediyoruz mutlaka kayıt altında tutuyoruz. Kayıt dışı olanlar var, onları alıyoruz hemen Göç İdaresi Müdürlüğü’ne götürüyoruz, teslim ediyoruz eğer illegal girdiyse sınır dışı işlemleri geri gönderme merkezlerine gönderiliyor veya normalse kayıt altına alınıyor. Sürekli uygulama yapıyoruz ve çok nadir kimliksiz Suriyeli yakalıyoruz. İlk zamanlar yoğun kontrollerden dolayı kimliksiz Suriyeli çoktu. Kimliği üzerinde değilse gözaltına alıyoruz, annen-baban kimse kimliğini getirsin bakalım diyoruz, ona da ceza yazıyoruz. Suriyeliler geçici kimlik belgelerine sürekli yanında taşımak zorunda, bir de Suriyeli ikamet ettiği bölgede oturmak zorunda. Başka bir ilden Adana’ya gelemez, gelmesi için mutlaka Valilikten, Göç İdare’sinden izin alması lazım, geçici seyahat belgesi almak zorunda."

***

Evet, Adana'da 250 bin Suriyeli mülteci var... Umarım endişemde haklı çıkmam!