SPORDA ADANA

03/12/2021 18:05 172

Son dönemlerde Seyhan Belediyesi ve Çukurova Belediyesi salon sporlarında bayağı bir atağa geçtiler. Çukurova Belediyesi kadın voleybol takımı çok önemli transferler gerçekleştirdi ve Seyhan Belediyesi kadın voleybol takımı başarılı bir ivme sergiliyor. İki belediyemizi de tebrik ediyorum. Sporun hangisi olursa olsun destek vermeleri çok önemli. Gençlerimiz spor aktiviteleriyle kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar. Ancak belediyeler birazda yüzmeye önem verseler çok güzel olur. Adana olarak su topunda yıllarca yenilmez armada unvanını gururla taşıdık. Bu spor dalına verilecek değer eski başarıları tekrardan getirecektir. Futbolda zaten başarılı adımlar atılıyor, eskiden bir BOTAŞ Spor’umuz vardı. Basketbol olarak bırakın Türkiye’yi, dünyada ses getiriyordu. Neden bir belediyemizin takımı da böyle ses getirecek işler yapmasın ki…

100. YIL

 ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur. Atatürk’ün bu söylediği söz çok önemlidir. Bir milletin uyanışı ve dünya emperyalist güçlerine dize getirme hikâyesi bu sözle başlamıştır. Bu vatan Kurtuluş Savaşı’na Adana’dan görülen ışıkla girmiştir. Her ne kadar ilk Sivas Kongresi olarak görülse de, aslında Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ilk kongreyi Pozantı’da yapmıştır. Çok yakında 5 Ocak’ta Adana’mızın Kurtuluş’unun 100. yılını kutlayacağız. Bugün biz Adanalılar için onur günüdür. Bu onur gününü göğsümüzü gere, gere gururla kutlayacağız. Bugünle ilgili Adana Valisi Süleyman Elban önderliğinde 100 proje hayata geçirilecek. Kendisini gerçekten kutluyorum. Vizyonu geniş bir valiyle çalışmak işte böyle başarılı, onurlu ve gururlu bizlere yaşatmaya getirir. Adana Valiliği’nin yanı sıra, belediyelerimiz de bu projeye çok büyük destek veriyor. Kendilerini de ayrıca kutluyorum. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya’nın da çok büyük çabaları var. Onu da tebrik ediyorum.

ORHAN SÜMER

Yeniler pek bilmez, ama eskiden siyaset çok farklı yapılırdı. Ee tabi sosyal medya çıkınca siyasetin de şekli değişti. Hani derler ya; “Silah çıktı mertlik bozuldu!” Sosyal medya çıkınca da, siyasetin rengi değişti. Siyasetçiler hapşırsalar dahi, bunu sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar. Artık çok az kaldı. O halka dönüş yapan siyasetçilerden bir tanesi de CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’dir. Ankara’dan Adana’ya geldiği günden itibaren kendisini asla boş otururken göremezsiniz. Bir bakmışsınız Tufanbeyli’de, bir bakmışsınız Karataş’ta. Halka dokunan siyasi anlayışla bir bakmışsınız kahvehanede. 80’lik Ahmet amcayla çay yudumlarken, Ayşe teyzenin sofrasında kaşık sallarken bulursunuz. Halk adamıdır; Çocukla çocuk, büyükle büyük olur. Eğer yanındaysanız, iki kelamı zor edersiniz. Çünkü cep telefonu hiç durmaz, kim ararsa da açar. Bu yüzden Adanalı tarafından çok sevilen bir kişiliğe sahiptir.

TEBRİKLER

Kurallara uymama gibi bir yapımız var. Sanki kurallara uymayınca, bize ödül verecekler. Bu kuralların en önemlilerinden bir tanesi de emniyet kemeri takma. Şimdi hiç kimse, ‘Ben bu kurula uyuyorum demesin.’ Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri bu konuyla ilgili çok güzel çalışma yapmış. Emniyet kemeri takmayanlara ceza yerine sürücüler simülasyon aracına bindiriliyor. Kaza sırasında kemerler takılı olduğunda ve olmadığında nelerin yaşanabileceğini onlara gösteriyorlar. Yol çevirmesinde trafik kemeri takmayan kadın sürücü simülasyon aracında yaşadıklarını bakın nasıl anlatıyor: ‘ Bir an gerçekten her şey bitti sandım, film şeridi gibiydi her şey. Hayat bitti sandım, oysa hayatım bir hareke baktığını orada anladım. Yaşamak için böyle bir şey yaşamalı mıydım? Sanırım araca her bindiğim an 300 m yol bile olsa emniyet kemerimi takarım.’

Adana Emniyet Müdürlüğü’nü bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Günün Fıkrası

Valiyi Ziyaret

Nasreddin Hoca Valiyi ziyarete gitmiş. Valinin iki arşın ötesinde yer göstermişler. Oturmuş. Biraz sohbetten sonra Vali sormuş:

- "Hoca, Eşekle senin aranda ne fark var ?" Hoca hiç düşünmeden:

- "İki arşın" deyivermiş.

----

Çimdik

Trafikte kurallara uymayanlara ve özellikle kadın sürücüleri taciz eden trafik magandalarını çimdikliyorum.

---

Günün İsmi

Adana Valisi Süleyman Elban

Günün Sözü

Cahille sohbeti kestim

Günün kitabı

Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk

Mahmut Hoca’nın Not Defteri

-  Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılına büyük bir organizasyonla hazırlanan Adana Valisi Süleyman Elban’a: 5

- Kurallara uymayarak ve özellikle trafikte kadın sürücüleri taciz eden trafik canavarına dönüşen bu magandalara:0

- Belediyeler de imar işi dahil temizlik ihalesi olmak üzere, bütün ihaleleri kendine almak isteyen meclis üyesine: 0

-Salon sporlarına önem veren Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e: 5