Sözlü’den dobra dobra açıklamalar

11/09/2019 02:19 4842

Adana iki ismin çatışmasına sahne oluyor, bir yanda önceki dönem, diğer yanda şimdiki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı…

 Zeydan Karalar’ın açıklamalarından sonra herkes Hüseyin Sözlü neler söyleyecek diye merakla bekliyordu.

Geçtiğimiz ay sonu  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlemişti. Başkan Karalar’ın bu toplantıda yaptığı açıklamalar, kamuoyuna bomba gibi düşmüş, önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü videolu bir açıklama yaparak çok sert eleştirilerde bulunmuştu. Dün de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyen önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar’ın bütün açıklamalarına tek tek yanıt verdi.

“1 Nisan’da kendisini ilk tebrik eden kişi olduğunu söyleyen Sözlü, İşçi maaşları konusunda sıfır borçla devrettiği belediyede 5 aylık maaşların neden sadece yarısını ödediğini sordu Karalar’a…

Sahte diploma diye iddia edilen Gençlik Merkezleri’ndeki eğitimcilerin hepsinin diplomalarının Noter onaylı olduğunu kaydeden Sözlü, “Bir tane sahte diploma çıksın bir daha Adana halkının karşısına çıkmam” dedi.

Hüseyin Sözlü “FETÖ-HDP-PKK ile işbirliğine giren Adana Belediyesi Fetö’nün altın çocuk projesini iptal ettiğimiz için Kanuni Üniversitesi’nin arazisini vermediğimiz için bizden intikam alıyor. FETÖ Belediyeler imamının ortağını ASKİ Teftiş Kurulu Başkanı yapıyor. Ne yazık ki Atatürk’ün kurduğu partide Atatürk’e ihanet ediliyor” dedi ve ekledi “İddialarını ispatlamazlarsa kendi haysiyetleri zan altında kalır”

 “Belediyeyi tatil etmek tasarruf ise tatile devam etsin” diyerek kamuoyuna halkı aldatmak üzere algı oluşturmanın doğru olmadığını ifade eden Sözlü’nün, aslında iddialara verdiği yanıtlar çok önemli, fakat Sözlü daha önemli iki noktaya değindi.

Birincisi; Askerin Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ve Zeytin Dalı operasyonunda su ihtiyacı için o bölgelere su kuyusu açtıklarını belirten Hüseyin Sözlü,(ki bu konuları “Askerin Suyu ASKİ’den” diyerek haberlere de taşımıştık)‘PKK’nın ortağına bu kuyuların koordinatlarını mı verelim’ diyerek, ‘bir hesap verilecekse devlete verilir terör örgütü ortağına değil’ mesajı verdi. Su kuyuları ile ilgili açıklamaları tatmin ediciydi, üzerine bir de oradaki köylülerden birinin videosunu izletince bizi asıl yanıltanın Zeydan Başkan olduğunu düşündüm. Belki de, onu yanılttılar o da biz gazetecileri.

İkincisi de Adana’nın en büyük sorunu olan ve milyonlarca liranın faizine ödendiği metro borcu oldu. Hüseyin Sözlü, “Aytaç Durak ile Zeydan Karalar ittifak yapıyor kendi borçlarını unutturmak için bizim üzerimizden siyaset yapıyorlar. Hiç kusura bakmayın metro borcu Aytaç Durak’ın Adana’nın sırtına yüklediği kamburdur.” açıklaması yaptı.

Karalar’ın sponsorlu çekimlerle haysiyet cellatlığı yaptığını söyleyen Sözlü, açılmadığı iddia edilen kuyuların başında işi yapan firmanın yetkilisinin çektiği videoları basın toplantısını takip edenlere izletti. Firma yetkilisi açtığı kuyuları su olmadığı için kapattığını hakedişlere de bunların belge ve fotoğraflarını eklediğini belirtiyor. Hepsi de ASKİ Bilgi işlemde yerleri mevcutmuş. Hatta Hüseyin Sözlü Karalar’ı sahaya birlikte gitmeye de davet etti . Olmadığı söylenen kuyuların aslında var olduğunu, bazılarının ise tamamlanmamasının nedenlerini teknik olarak anlattı ve ekledi; “Senin kafan basmıyor, yanındakilerin de mi kafası basmıyor. Senin her bildiğin böyleyse yandı gülüm keten helva”

ASKİ’de bütün bunlar mevcut bilgi işlemde. Su depolarıyla da ilgili açıklamaları gayet yerinde oldu bu konu da kamuoyunu meşgul ediyordu her şeyiyle tamamlamışlar bir noktaya tıklıyorsun mahallenin, caddenin, sokağın, apartmanın, dairenin tüm detaylarına kadar ulaşıyorsun.. İddia edildiği gibi işin yapılmaması söz konusu değil yapılmış ve bütün bunlar bilgi işlemde hazır vaziyette.  Peki bunlardan Zeydan Karalar’ın neden haberi yok? Manidar… Öte yandan ‘Mavradan kim ölmüş’ deyip depolarda sağa sola atılmış tonerleri,  fotoğraflarıyla göstererek iddia edildiği gibi olmadığını ispat etti Sözlü. Burada da çok ince bir ayar vererek, ‘Zeydan Beyin hiçbir yerinden haberi yok’ deyiverdi…

Sözlü, bankamatikçi olarak tabir edilen işçiler için ‘Zeydan Bey Milliyetçi kıyımı yapıyor’ diyerek video ile kimseyi işten çıkarmayacağım dediği konuşmasını izletti katılanlara ardından Akif Kemal Akay’ın da Seyhan Belediyesi’nde bankamatikçi olduğunu söylediği videoyu izletti.  Diyecek bir şey, soracak bir soru bırakmadı.

Su sayaçları ile ilgili de Hüseyin Sözlü, elektronik sayacın mekanik saat ile karşılaştırılarak ‘360 liralık sayacı 80 liraya alacağız’ algısının ahlaki olmadığını belirterek madem projeyi beğenmediği için iptal etmek istediği halde neden işi 31.12.2019 tarihine kadar sözleşmesini uzattığını hatta 40 bin sayaç daha istendiğini sordu ve bunun ahlaksızlık olduğunu söyledi.

Yedigöze barajı konusunda ise projenin iller bankası onaylı olduğunu  311 milyonluk ihalenin en fazla 373 milyona çıkabildiğini ama Zeydan Karalar’ın 1 milyon 676 bin lirayı neresinden uydurduğunu sorarak, “boğma mı içirdiler konuşurken” diyerek mühendislik konusunda yaptığı her işin arkasında olduğunu belirtti bir de Başkan Karalar’a ‘hodri meydan’ diyerek  “Getir projeni, var mı?  onay da istemiyorum, şerefini kurtarmak bu saatten sonra senin vazifen” dedi.

İyi hazırlık yapmış Hüseyin Sözlü. Ben Zeydan Karalar’ın basın toplantısında aldığım bilgileri yanıma aldım Sözlü’nün toplantısına giderken. Zeydan Karalar’ın iddialarının hepsine bir bir yanıt verdi Sözlü. 

Adana: 1 İsraf: 0 afişi ile tasarruf yapıldığı belirtilen ama aslında subliminal mesaj içeren pankartta şimdi durum şu;  Zeydan:1 Sözlü:2