Soyadları

19/02/2022 23:19 1196

 

Modern anlamda soyadı kullanımı Romalılar zamanında başlamış olup, 11. Asırda İngilizler de başlayarak 14. Asırda yaygınlaşıp, 17 asırdan sonra herkesin soyadı olmuştur.

1934 yılında bizde soyadı kanunu çıktı, daha evvel babalarımız dedelerimiz soyadı kullanmıyordu, babamın adı Necmettin di ama soyadı yerine babasının adı İbrahim’i kullanıyordu, bazı soyadları Atatürk tarafından verilmişti ve bunlar sadece o şahsa aitti. Örneğin İnönü soyadı sadece İsmet paşanındı. Kardeşlerinin soyadı İnönü değildi. Mareşal kendisine teklif edilen Sakarya soyadını istememiş ben balkanlardan gelip Ayvalığın Çakmak köyüne yerleştiğim için Çakmak soyadı bana uygundur demiş. Atatürk’te Genel kurmak başkanının böyle bir soyadı olursa alay ederler demişse de Çakmak soyadı olarak bunu almıştır. Aslında Fevzi Çakmak Kavaklı olarak tanınırdı.

Devlet ayrıca bazı broşürler çıkarmış ve bu broşürlerde soyadı almıştır çünkü bir seçim bölgesinde ancak birtek soyadı alınırdı. Dedem Demirtaş çiftliğinin Edirne’de ki sahibi olarak Demirtaş soyadını istemiş bunun alındığını öğrenince demiri deştik adam olamadık diye Demirdeş’i seçmiştir. Bizim soyadımız da nüfus kaydına geçerken arada i unutulduğu için Slem olarak kabul edilmiştir. Bu soyadından ötürü çocukluk ve öğrencilik yıllarında çok sıkıntı çekmişimdir. Amerika’da ve de sonra kendi alanımda tanınmış biri olunca bu sıkıntım yok olup gitti.

Soyadı seçiminde karasız olanlara devlet soyadı vermiş olup, bu yüzden ‘’ Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin, Çelik bugün ülkemizde en çok rastlanan soyadlarından biridir. Aynı durum İngiltere’de de olup, Smith soyadı 700 bin kadardır, Jhon Smith ismi soyadı da 10 bini geçmektedir.

Aynı isim ve soyadı olanları kimlik kartından ayırmak mümkün bu da teknolojinin getirdiği bir yardımdır.