Sosyal belediyecilikte öncü Sarıçam Belediyesi

10/12/2018 02:07 934

7 Aralık 2018 günü Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve ekibi ile, Mavi Sürmeli Oteli’nde, 5 Ocak gazetesi yazarları birlikte kahvaltı ettik. 2014’ten beri başarılı çalışma ve hizmetlerinden ötürü, partisi MHP’nin kendisini yeniden belediye başkanı adayı gösterme ihtimali oldukça yüksek.

Sempatik,kendine güveni olan Sayın Başkanla yapılan beyin fırtınası, 2 saat sürdü. Yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı bizlere.

Sarıçam’da 67 mahalle ve 34 köy varmış, nüfus ta 170 bin. Sayın Başkan, halkla iç içe, her isteyenle konuşan biri.Düğünlere,nişanlara,cenazelere katılırhatta, kız bile istermiş. Kendi partisinden olmayanların da sevgisini kazanan bir politikacı.

2014 seçiminde, başkan olursa, yapacağı 32 işi  bir kitapla sunan başkan, 2019 seçimi içinde aynı işi yapacakmış.

Amacı, Sarıçam’ı bir kültür ve eğitim şehri, Adana’nın parlayan yıldızı yapmak.Çünkü, sınırları içinde iki üniversite, organize sanayi bölgesi ve de yeni bir stadyum var.Üstelik hava daha serin ve oksijenden zengin. 10 yıl sonra,metro da devreye girerse Sarıçam, Adana’nın gururu, iftiharı ve en güzel semtlerinden biri olacak kanısında. Kendisine sorulan,uzun süredir çözülemeyen, etrafa koku saçan ve sağlığa zararlı çöp sorununun çözülmemesinden başkan bir hayli rahatsız. Bin kırk sekiz dönümlük bu çöplük kaldırılırsa,yerine alış veriş merkezleri,kafeteryalar, yeşil alanlar yapılacakmış. ‘Aslında biz yeni bir Sarıçam kuruyoruz.Binaları modern ve estetik yönden güzel olmasını istiyoruz’ Düşüncesinde başkan.

Stadyum,İlimtepedahil, bir çok bölgenin altyapılarını,kanalizasyonunu, su borularını tamamladık. Bugün köylerimizde bile doğalgaz var. İlimtepe’nin çamurlu sokaklarını da, sanırım 15 gün sonra düzelteceğiz.

Kültürevi, Cemevi, Kadın evleri, Spor Salonları, yeni belediyebinamızı ve çok sayıda park yaptık.Ama gün geçtikçe,şehir büyüdükçe ihtiyaçlar da artıyor.Bu yüzden bazı ilaveler yapmak zorunlu.

Bu nedenlerle, Sarıçam’ın 50 yıllık imar planı üstünde çalışmaktayız. Burada bisiklet yolları,yazarlarınızın tavsiye ettiği gibi golf sahalı 5 yıldızlı bir otel ve çeşitli yarışmalardüzenlenmesini  düşünüyoruz.

Seyhan Nehri üzerinden geçen iki köprü bittiğinde, trafik te, ulaşım da rahatlayacak ve ulaşım süresi de kısalacak.

Buruk Mezarlığı çevresindeki günümüze uymayan çirkin binalar, düzgün hale getirilecek, buradaki esnaf ta, kendilerine ayıracağımız yerlere taşınacak.

621 kişinin çalıştığı belediyemiz 3210 kişiyi işe yerleştirdi, bu sosyal belediyecilik bakımından bir başarı.Ayrıca aş dağıtma, Çanakkale’ye geziler ve çeşitli festivaller de hizmetlerimiz içinde.

Kurumsallık ve mükemmellik yönünden belediyemiz, bazı ödüller kazandı ama hedefimiz, en yüksek ödülleri alabilmek.

Spor kulüplerine yardım ediyoruz, yazarlarımız sporla belediyenin daha fazla ilgilenmesini örneğin, Gündoğdu Kız Basketbol Takımını desteklemesini önerdi. Sanırım bunu dikkate alacaklardır.

İşini seven, çalışkan başkanımıza, 2019 seçimlerinde başarılar diliyorum.