SORUN NEREDE, SEYHAN BELEDİYESİ ORADA!

01/02/2017 22:46 6967

Dünyanın, ülkemizin ve kentimizin en önemli sorunlarından birisi, madde bağımlılığı şüphesiz. Bu konuyla ilgili hemen hergün çok şeyler söylenip çok şeyler yazılıyor. Ancak sorunun çözülme konusunun pek yeterli olmadığı kanaatindeyim.  Bu sadece bana  değil bir çoğumuza  inandırıcı gelmiyor. Bu kanaatin bende oluşmasının nedeni  konuyla ilgili okuduğum yazılar,  katıldığım toplantınlardan çıkan sonuç ...

Adana, madde bağımlılığı konusunda,  kentin nüfus durumuna da bakıldığında, ülkemizde birinci sıraya oturmak üzere. Keşke sonuncu olabilsek. Ama keşkelerle hiçbir yere varamadığımız, varılamayacağı da bir gerçek. Bu can sıkıcı durumu elimize sihirli bir değnek alarak yok edemeyeceğimiz de bir gerçek. Ancak nokta atışları yaparak madde bağımlılığının yayılmasını önlemenin mümkün olabileceği inancını taşıyorum. Sadece bununla da kalmayıp kafamızdakileri uygulamaya sokmamız gerek. Tam da bu noktada kişisel çabalardan çok kurumsal hamlelerin daha etkili olacağı inancındayım. Bu noktada bu hassas konuyla ilgili kamuya yaklaşımlarından dolayı Seyhan Belediyesi'ni, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı kutluyorum. Seyhan Belediyesi'nin madde bağımlılığına karşı duruşunu, bu konuyla ilgili "PLASTİK HAYATLAR" adlı tiyatro oyununu; konunun muhattabı olan gençlerle, öğretmenlerle, anne ve babalarla  buluşturarak Seyhan Belediyesi'nin madde bağımlılığına karşı duruşunu, sanatsal yansımasını koyarak duyarlı yöneticilik ve duyarlı kurum örneğini göstermişlerdir. Bazı yerel yönetimlerimizin köpek sığınma yerleri, köpek ambulans hizmeti projelerini görüyorum. Yanlış algılanmak istemiyorum. Bunlara karşı değilim şüphesiz. Ama ben özel ya da bir devlet kurumumuzdan özellikle madde bağımlılığına yakalanmış gençlerimizi rehabilite  edilebilenecekleri  bir reahabilitasyon köyü kurulmasını  da istiyorum. Takip ediyorum. Bu sorun sadece bağımlıları ilgilendiren bir sorun değil aynı zamanda  toplumsal bir sorun!

 Rehabilitasyon köyü projesine ben öyle diyorum; ama adını siz koyun. Ben de dahil bu projede gönüllü çalışacak çok gönüllü biliyorum. Birçok konunun çözümü noktasında başrol oynayan Seyhan Belediyesi ve Seyhan Belediyesi emekçilerini kutluyorum.

 Not: Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosunun sergilediği madde bağımlığının en iyi örneklerinden biri olan "PLASTİK HAYATLAR" adlı tiyatro oyununu izlemeye herkesi davet ediyorum.