Sonuca aldanmamak gerekir

17/09/2018 21:35 6700

Hep konuşulan dillendirilen Milli takım arasına kadar bu takımın aldığı puanların önemli olduğu ve asıl benim için önemli olan bu aradan takımın nasıl hazırlanıp nasıl başlayacağı idi. Çünkü bu haftadan itibaren arkasına sığınılan başka bir mazeret kalmayacaktı.

Hakan hoca ilk defa sezon başından beri ilk 11’de değişik iki oyuncuyu birden sahaya sürdü. Transferin son gününde takıma katılan Orkan Çınar ve İsmail Konuk maça başlayan takımda yer aldı. Sol bek Orhan daha önce oynamıştı.

Kendi adıma maçtan beklentim büyüktü. İç sahada kazanamayan bir Demirspor  takımının konuşulması taraftar için belki de en büyük hayal kırıklığı anlamı taşıdı. Eğer şampiyon olmak istiyorsa iç saha maçları Demirspor için olmazsa olmaz noktasında.

Maçın başı itibari ile Demirspor istenilen baskıyı kuramamakla birlikte cılız da olsa pozisyonları kalesinde gören takımdı.  Hatayspor takımı pas yapan Demirsporlu oyunculara boş alan bırakmayan oyun tarzını rakibine kabul ettirdi.

İlk 15 dakikada Demirspor takımı kopuk oynayan , futbolcuların bireysel çabalarıyla pozisyona girmeye çalışan bir takım kimliği çizmesi acaba yine mi iç sahada kazanamayacak sorusunu aklıma getirmedi değil!

Kanatların etkisizliği, hücumda çoğalamama, Demirspor takımının pozisyona girememesine neden olmakla birlikte o istenen , özlenen baskısını kurmasını da engelledi. Bunun üstüne beklentinin yüksek olduğu Orkan Çınar’ın da oyuna etkisinin olmaması ilk su molasına kadar olan sürede söylemek istediğimiz güzel cümleleri kurmamıza neden oldu.

İlk yarım saat oynandığında acabaların bolca sorulduğu ve düşünüldüğü bir maç oynanmaktaydı Demirspor açısından.

Bir türlü tempoyu ayarlayamayan Demirspor ve Hatayspor’un organize ettiği maç izledik derken sahneye çıkan Pote, kazandırdığı penaltıyı gole çevirerek takımının ilk yarıyı önde bitirmesini sağladı.

Bu arada kaleci Çağlar’ın maça iyi konsantre olması Demirspor’u oyunda tutunmasında etken olduğu aşikar bir durum. Hatayspor takımı skorun verdiği  durumdan dolayı ikinci yarıya  iki oyuncu değiştirerek başladı.

İkinci yarı ilk yarının tekrarı şeklinde başlaması skoru yakalayan bir takımın hele ki iç sahada oynuyorsa kendi oyun sistemini rakibine kabul ettirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Maçı izlerken dikkat ettim.  Maçı anlatan arkadaş ve yorumcusu bile Demirspor takımından çok şeyler bekliyor. Çünkü çıta o kadar yukarı çıktı ki altına her inildiğinde hayal kırıklığına neden olur.

Belki de ilk kez oyuna giren futbolcular maça damgalarını vurdu. Kendi adıma beklentim büyük olan Berk Yıldız’ın takipçiliğini gösterip attığı gol önemliydi. Ayrıca Batuhan’ın kendisini ispat ettirmek istercesine yaptığı müdahale Demirspor açısından olumlu idi.

İç sahada maç kazanamamanın verdiği stres takım üzerinde etkili. Bununla birlikte kaçan penaltı  ve  akabinde Çağlar’ın kurtardığı pozisyon 1-0’lık skorun ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi.

Bardağın dolu tarafından bakacak olursak kötü oynarken kazanmak ve önemlisi iç sahada ilk galibiyeti almak Demirspor adına artı diyebiliriz.

Hakan hoca sonuca aldanıp eğer hataları görmezden gelirse ilerleyen haftalarda başı ağrıyabilir. Umut ediyorum ki bu sonuç Demirspor için milat olur ve taraftara istenilen oyunu en kısa zamanda gösterir. Çünkü bu kapasite bu takımda var.

Bir parantez de 90 dakika susmadan takımını destekleyen taraftara…Bu galibiyette payları büyük.