Soner Çetin “Ne söz verdiysem yaptım”

10/12/2020 20:44 5238

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’i ağırladık bu hafta geleneksel kahvaltı soframızda. Biz sorduk Başkan Soner Çetin yanıtladı. Tabi geçtiğimiz haftalarda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi tesisin açılışı ve yeni tesislerin de temel atma töreni için, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in daveti üzerine, Adana’ya gelmişti.

Bu dönemde ana muhalefet liderini Adana’ya getirebilmek büyük güç.

Başkan Çetin’i tebrik etmek lazım.

Temel atma töreninde Başkan Çetin yaptıklarını anlatan bir kısa film hazırlamıştı. Genel Başkan ne söylemişse ‘siz söylediniz biz yaptık’ sloganıyla yapılan hizmetleri bir bir anlattı Soner Çetin bu filmde. Bu da genel başkanı oldukça etkiledi bana göre.

Bir hayalini gerçekleştirdi Soner Çetin bu törenlerde. Adını Atatürk Öğrenci Evi koyduğu 530 kişilik Öğrenci Yurdu hizmete giriyordu. Bu alkışlanacak bir hizmet doğrusu. Şöyle bir bakıyorum da ‘Atatürk ve Vatan Sevgisi’nin aşılanması için ne kadar da güzel bir iş yapmış başkan. Mola Evi de en önemli hizmetler arasında bana göre, engelli anneleri için çok önemli. Engelliler ve aileleri için hayatı bir nebze de olsa kolaylaştıran başkana helal olsun.

Tabiki birçok konuyu da Başkan Çetin ile konuştuk. Bunlardan biri vardı ki, son günlerin en büyük tartışma konusu.

Toplantımızda Çukurova’da yapılan çok yüksek katlı bir bina için, Başkan Soner Çetin, kendisini hedef alanları sert bir dille eleştirdi.

‘Yoğunluğu ben belirlemiyorum. Altını çize çize söylüyorum yoğunluğu ben belirlemiyorum’ dedi.

“Hormonlu yapıya izin vermem, babamın oğlu olsa affetmem” diye de ekledi.

Tabi biraz bilgi sahibi olan ilçe belediyelerinin 1/1000’lik planları hazırladığını, yoğunluğu ise Büyükşehir Belediyesinin belirlediğini bilir.

Bunu bilmeden başkanı eleştirenlere de şaşırıyorum doğrusu.

Fikriniz var ama bilginiz yok!

Hormonlu bina konusuna gelince; imar barışı diye bir düzenleme yasası çıktı biliyorsunuz. İmar Kanunu’na geçici bir madde eklenerek, binaların kayıt altına alınmasını amaçlayan ve Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenledi bu geçici madde. Bu barış da aslında belediyelerin elini kolunu bağladı.

İmar Barışı; vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması ve İmar Barışı'nın sağlanması amacıyla düzenlendi. Ama düzenleme amacına da ulaşmadı maalesef. İşte bu barışa başvuranlara da bir yaptırım uygulayamadı belediyeler.

Diğer bir mesele de tasarruf. Başkan 6 yıldır kendi özel aracını makam aracı niyetine kullanıyor. Belediyede kimsenin makam aracı yok, araçla iş varsa, havuzda hangi araç boş ise, o araçları kullanıyor belediyede ilgililer. Bu da devrim niteliğinde bir iş bana göre.

Gerçi biz toplum olarak gelen kişinin arabası makam aracı değilse, saygı bile göstermeyiz ya neyse…

Kendi aracını belediye işlerinde kullanan adam, tabi ki belediyenin kasasını da, önemle ve hassasiyetle muhafaza eder.

Kendisi de ‘Belediyenin tek kuruşunu harcarken elim titriyor’ dedi.

Ne yalan söyleyeyim ben inandım başkana, o kadar huzurlu bir hali vardı ki şunu da söyledi;

 

“Ne söz verdiysem, yapmış olmanın manevi huzurunu yaşıyorum”

 

“Ben bir partilim, bir arkadaşım orada oturuyorken Büyükşehir’e adayım demem”
Bu yanıt Adana Büyükşehir Belediyesi’ne aday mısınız? Sorusu üzerine geldi Soner Çetin’den. Aldığı siyasi terbiye gereği net bir cevapla soruyu yanıtladı. Devamında ise

“Çok değerli bir kardeşimiz, Zeydan Başkanımız bayrağı teslim aldı, ben de omuzuma aldım onu, ondan daha fazla onun için çalıştım. Çok şükür Cumhuriyet Halk Partililerin Büyükşehir özlemine, 25 yıl sonra son verdik. Orda bir CHP’li arkadaşım belediye başkanlığı yaptığı sürece, kimse ağzımdan Büyükşehir’e adayım lafını duyamaz. Zeydan Bey ‘adayım’ dediği ve orada belediye başkanı olarak kaldığı sürece ben adayım demem” şeklinde yanıtladığı soruyla da bazı gönüllere de su serpti gibi.