Soner Çetin kitabın ortasından konuştu

10/12/2020 20:56 6147

 

5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu’nun evsahipliği ve moderatörlüğünde bu kez Kahvaltılı Toplantının konuğu Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin oldu.

Yazar kadromuz sordu Başkan Soner Çetin tüm soruları içtenlikle yanıtladı. Çukurova’nın dünü bugünü ve Soner Çetin’in yarınla ilgili düşünceleri masaya yatırıldı.

Başkan Çetin her soruyu içtenlikle yanıtladı gayet net cevaplar verdi.

Zaten Soner Çetin’i tanıyanlar karakter itibarı ile tabiri caizse lafı evirip çevirmeden kitabın ortasından konuşmasıyla bilir.

Dolayısıyla bende kitabın ortasından konuşacağım bu kez.

Bu güne kadar Soner Çetin’in Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı hayalini bilmeyenimiz yoktur. 2009 Seçimlerinde aday gösterildi sonra geri çekildi, 2014 yılında Çukurova’dan Aday gösterildi ve kazandı. Bu ikinci dönemi ve bugüne kadar da gayet başarılı bir performans ortaya koydu.

Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirdiği bir takım açılışlar da gayette göz doldurdu.

Bu dönemde pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılarda göz önünde bulundurulduğunda bir ilçe belediye başkanı için bu performans yadsınamaz bir başarıdır.

Yalnız tüm bunlar bir yana ben Sayın Başkana yaptığı hizmetlerden ziyade aklımdaki şu soruyu sordum “Soner Çetin’in bu güne kadar hayalinde hep bir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yatar. Yalnız bu dönem partiliniz Sayın Zeydan Karalar aday gösterildi ve kazandı. Bu durumda siz bu hayalinizden vazgeçtiniz mi?” diye sordum.

Aslında bu soruyu sormam şuan için belki erken bir soruydu ama sevgili ağabeyim Savaş Çokduygulu’un burada bir sözünü hatırlatmadan da geçemeyeceğim “Siyasette 24 Saat hem çok uzun hem de çok kısa bir zaman dilimidir”der.

Onun için sanırım Başkanda böyle bir soru beklediği için cevabını çok net verdi:

“Bugün Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda Zeydan Karalar olduğu müddetçe ben aday olmam. Ne zaman ki Sayın Zeydan Karalar o koltukta olmaz ve aday gösterilmez ben o koltuğa talip olurum” dedi.

Sanırım cevap net mesajda net.

Belki şuan için bir adaylık söz konusu değil. Çünkü Büyükşehir Koltuğunda kendi partisinden bir Belediye Başkanı oturuyor ama benim Başkanın konuşmasından çıkardığım; Çukurova Belediye başkanı Soner Çetin Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı hayalinden de hiç vazgeçmiş değil.