Sömürülmelere Dur Deyin!

11/01/2020 20:11 1384

Artık 21.yüzyıldayız. Bu da daha bilinçli toplum, daha entelektüel bireyler, daha farkında insanlar ve de çok daha küreselleşen bir dünya demektir. Böyle bir dünyada hâlen kadınların erkekler tarafından veya erkeklerin kadınlar tarafından sömürülmesine ne diyorsunuz?

 

Günümüzde sosyal medya, broşürler ve/veya televizyondaki haber kanalları aracılığıyla kadınların sömürülmesine denk geliyoruz. Erkek hegemonyasını önleyebilmek için kadınlara seslerini çıkarmaları gerektiğini söylüyoruz. Peki neden ortada hâlâ bir anıt sayacı var? Şiddetten ölen kadınları günleri, ayları, yılları ve tarihleri ile bir bir kayıtlara alıyor. Sanki çok basit bir toplama yaparmış gibi hepsini bir arada topluyor.

 

Feminizme göre erkek hegemonyasını önleyince kadın-erkek eşitliği olduğu savunuluyor. Fakat, ben sömürülme durumunun sadece kadınlarda geçerli olduğunu düşünmüyorum. Evet, kadın sömürüsüne kıyasla erkek sömürüsü çok daha az sayıda ama bu yok anlamına gelmiyor. Kadınlardan da kocasını öldürene veya ona psikolojik baskı uygulayanına denk gelmenin mümkün olabileceğini düşünüyorum.

 

21.yüzyıl gibi bir çağda yaşıyorken hâlen kadın veya erkek sömürüsü ile karşı karşıya kalıyor olmak fazlasıyla üzücü. Bence toplumda hakim olan bu sömürülme durumlarını engelleyebilmek için olabildiğince çok kişiyi bilgilendirmek ve farkındalık uyandırmak için çabalamak çok önemli. Ben ancak bu sayede zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı kalabilen bireylere sahip olabileceğimizi düşünüyorum.