Sokrates ve Dürüstlük

18/05/2020 16:18 2292

Ünlü Antik Yunan filozofu olan Sokrates “Dürüst bir insan her zaman bir çocuktur” diyerek dürüstlüğün önemine değinmiştir. Ben de bu sözden yola çıkarak dürüstlüğün öneminden sizlere bahsetmek istiyorum.

Nasıl ki bir çocuk çok saf ve temizse dürüst bir insanda aynı onun gibidir. Evet, belki hayatta çok fazla yanlış yapmıştır ve belki de çok kötülük yapmıştır ama size hepsini söyledikten sonra o da saf ve temiz bir çocuğa benzemiş olur. Kendisi hakkında çok bilgi verip konuşan insan hakkında tüm detaylara ulaşabildiğiniz için o kişinin sizin gözünüzde korkulacak bir yanı kalmaz. Halbuki dürüst olmayıp yalan söyleyen ve kendisi hakkında hiçbir zaman yeteri kadar bilgi vermeyen insanlar çok korkutucudur. Nasıl ki şeffaf bir yüzey kendisini belli edip mat olan yüzey belli etmiyorsa insanı da aynı buna benzetebiliriz. Dürüst insanlar şeffafken yalan söyleyenler mat oluyorlar. 

Benim arkadaşlıklarımda aradığım en önemli özelliklerden biridir: dürüstlük. Benimle arkadaş olan bir kişinin bana her şeyini olduğu gibi anlatabiliyor olması benim arkadaşlık bağlarımda o kişiye daha çok güvenmemi ve onunla arkadaşlık bağımı daha çok güçlendirmemi sağlıyor. İleride aile kurmak için seçeceğim kişinin de dürüst olmasına özen göstereceğim. Tabii bazen en dürüst dediğimiz kişi birdenbire bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Umarım öyle bir şey benim de sizlerin de başına gelmez. Sevgili okurlarım o zaman en iyisi bir birey olarak hepimiz  dürüstlüğe önem vermek için çabalayalım.a