SOKAKLAR

20/11/2019 03:06 1768


Necip Fazıl Kısakürek sıra dışı, ünlü bir şair. Onu meşhur eden şiirlerinden biri de, ‘Kaldırımlar’ şiiriydi. Paris’te bohem hayatı süren şairimiz, isyan ve üzüntülerini bu şiirde çok güzel dile getirmiş.
Geçenlerde A.Muhip Dranas’ın ‘Sokaklar’ adlı bir şiiri elime geçti. Yaşadığı dönemin sokaklarını anlatan bu şiirinde şunları söylüyor. 
                      SOKAKLAR
Sokakta gün, sokakta gece
Ben, sen, o, biz, kuş ve karınca
Sokaktan gelir vehimlerim
Sokakta geçer bayramlarım

Sokakta kibarlar, sakatlar
Alaylar, düğünler, tabutlar
Sokakta gülünür, ağlanır
Hayat kurulur ve ölünür
A.Muhip Dranas’ı merhum eniştem Adalet Bakanlarından Osman Şevki Çiçekdağ vasıtasıyla tanımıştım. Eniştem o zaman hem bakan, hem de çocuk esirgeme kurumu genel başkanıydı. A.Muhip Dranas’da bu derneğin genel sekreteriydi.
Eniştemle Cebecide’ki evlerimiz, bahçelerimiz yan yanaydı. Tek oğlu, sınıf arkadaşım Fikret’i çok genç yaşta kaybedince, bana olan muhabbeti arttı.
Bahçesiyle ilgilenmekten büyük keyif alırdı. Dranas’da bahçede ona refakat ederdi. Dranas, çok farklıydı Necip Fazıl’dan. Mazbut, dengeli, görgülü, kibar biiydi. 
Şiirindeki ‘Sokaklar’ günümüzde hemen hiç kalmadı. Sokakta gürültü, sokakta trafik sıkışıklığı, kavgalar, tartışmalar artık olağan. Mahalle de, komşuluk ta kalmadı, insanlar yalnızlığa itilir oldu.
O eski günleri, sokakları özler oldum. Ama, zaman her şeyi değiştiriyor, kabulden başka yapacağımız bir şey yok. Çünkü, yaşamın gerçeği bu.