Sokağa çıkan son çocuklar-3

03/10/2022 22:01 469

 

“BEN PİKACHU’YUM” DEDİ VE…

Bu olaylardan en meşhuru Ferhat Ağırbaş olayıymış. Henüz daha küçük bir çocuk olan Ferhat, “Ben Pikachu”yum diyerek 7. kattaki evinin camından atlamış ve şans eseri kurtulmuş. Bu olay Pokemon için bir milat olurken, Ferhat’ın annesi ise şu sözleri söylemiş; “Bu durum nereye varacak? Her anı Pokemon’la geçiyor. Televizyonda izledikten sonra ortalıkta satılan oyuncakları, broşürleri alıyor. Şu an hasta yatağında bile Pokemon, Taso denilen oyuncağı elinden düşürmüyor. Yetkililerin buna bir çözüm getirmesi gerekir.”

Son aylarda süren kötü propaganda ve en son olan olaylar sonucunda Sağlık Bakanlığı, Pokemon hakkında olumsuz yönde karar almış. Hatta Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kurulduğundan bu yana en fazla şikâyet telefonunu Pokemon konusunda aldıklarını açıklayarak, yayınca kanala baskı yapmaya başlamış. Bu baskılar sonucunda TV kanalı RTÜK tarafından 1 gün süreyle kapatılmış. Böylece Türkiye’de ilk kez bir anime, televizyon kanalı kapattırmış olarak tarihe geçti. Yaşanan bu hadiseden sonra o televizyon kanalı, 13 Aralık 2000 tarihinde Pokemon’u yayından kaldırmış.

***

BİR NESLİN SOKAKLARDAN KOPUŞU BAŞLAR…

Tüm engellemelere rağmen sokaklar durulmaz, Taso çılgınlığı bir süre daha devam eder. Bu oyunları ‘Digimon’ ve ‘Baby Leyt Firuz’ takip eder. Ancak, hiç biri Pokemon kadar etkili olmaz. Takvim yaprakları ilerledikçe çocuklar büyür ve teknoloji artık her eve girecek kadar ucuzlar. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve her eve bilgisayarların girmesiyle çocuklar yavaş, yavaş sokaklardan kopmaya ve evlerinde sanal dünyalarda oyunlar oynamaya başlarlar. Sanal oyunlar o kadar gelişir ve etkili olur ki, 14 Haziran 2004’de bu sefer başka bir TV’de yeniden yayınlanmaya başlar. Yeni bölümlerle çocukların karşısına çıkan Pokemon, o eski ilgiyi görmez. Çünkü artık hem evler bilgisayarla, hem de mahalleler internet kafelerle doludur. Çocuklar ya evlerindedir ya da internet kafelerdedir. İşte bir neslin sokaklardan kopuşu böyle başlamıştır. On-Line oyunların etkisiyle bir zamanlar sokaklardan evlere girmeyen çocuklar, artık sokaklara çıkmaz olmuş ve sokaklardaki çocuk cıvıltısı yerini korna seslerine terk etmiştir. Onların adı artık; ‘Sokağa çıkan son çocuklardır!’

SANAL OYUNLAR ÇOCUKLARI EVE HAPSEDER!

Teknolojik gelişmeler milenyum çağının ilk çeyreğine kadar devam etmiş, 80’lerin ve 90’ların çocukları artık kocaman birer insan olmuşlardır. Onlar; hem gerçek oyunları oynayan son nesildir, hem de sanal oyunları oynayan ilk nesil. Bu yüzdendir ki bir tarafları hep sokakta kalmıştır. Diğer tarafları ise sanal dünyaya oldukça aşinadır. Bu içgüdüyü çok iyi yakalamış olan Pokemon yapımcıları, 6 Temmuz 2016 yılında çocukluğunda Pokemon’la büyümüş ve artık birer yetişkin olmuş eski hayranları için bir mobil oyun piyasaya sürmüştür. Bu oyun, evlerinde bilgisayar başında zaman geçiren, sokağa çıkan son çocukları yeniden sokaklara davet ediyor ve sokaklarda haritaların içerisine Pokemonlar gizleyerek onların hem yürümesini sağlıyor, hem de sosyalleşmesini hedefliyormuş. Ancak bu oyun o yıllarda ülkemizde resmi olarak bulunmasa da, farklı yollarla yüz binlerce kişi tarafından indirilip yeni bir Pokemon çılgınlığını tetiklemiş.

***

GELİŞEN TEKNOLOJİ ÇOCUKLARIMIZI SOKAKLARDAN KOPARDI

Bir zamanların Taso çılgınları artık ellerindeki akıllı telefonlarla sokaklara koşuyor, sokak aralarında Pokemon yakalıyor ve aynı lokasyona gelen diğer insanlarla tıpkı çocukluklarında olduğu gibi sosyalleşiyormuş. O hafta adeta ülkede herkesi içerisine çeken bu çılgınlık, 15 Temmuz’a kadar sürmüş. Ülke gündemindeki popülerliğini yavaş yavaş yitiren oyun, sunucularındaki problemler ve yapısındaki hatalar nedeniyle de tüm ilgiyi yitirerek telefonlardan da birer, birer silinmiş.

Sokağa çıkan son çocuklar ise evlerindeki on-Line oyunlara ve internet kafelere geri dönmüş. Bu yazı; Sokağa çıkan son çocukları anlattı. Son çocukları! 

KAYNAK: https://www.youtube.com/c/196Sekiz/videos