Sokağa çıkan son çocuklar-2

01/10/2022 23:59 436

 

SOKAKLARA ‘MİNİK MAFYALAR’ HÂKİM OLMUŞ!

Hem sokağı yaşayan, hem de ekranlarda çizgi filmleri takip eden bir kitleye dönüşmüş artık çocuklar. İzledikleri çizgi filmlerden etkilenerek, bu etkileri sokaklarda oynadıkları oyunlara yansıtır olmuşlar. Hatta yavaş, yavaş gençliğe adım atmakta olan çocuklar için, başka bir sınav daha yeni başlıyormuş. 5 Ekim 1998’de televizyonda yayınlanan bir dizi, mahalle bakkallarındaki boncuklu tabanca satışlarına olumlu yansırken, bir nesli ilk defa silahla tanıştırmış. Bu dizi; ‘Deli Yürek’miş… Özellikle dizinin müzikleri ve karakterlerinin müthiş oyunculuğuyla dizi, kısa sürede ülkenin en çok izlenen yapımına dönüşmüş.

Dönüşmüş dönüşmesine ama sokaklarda çocuklar boncuklu tabancalarla birbirlerine ateş eder, torpil ve kız kaçıran adı verilen barutlu ve mantar tabancalarıyla oynar olmuşlar. Yani, artık sokaklara boncuklu tabancalar ve minik mafyalar hâkimmiş.

***

POKEMON VE TASO ÇILGINLIĞI…

Bu furyada çok uzun sürmemiş, çünkü milenyum çağına yaklaştıkça hayat hızlanmış. Teknoloji gelişmiş, televizyonlar ve televizyon yapımları çeşitlenerek insanlar üzerindeki etkilerini arttırmışlar. Ve yıl gelmiş 2000’e…

31 Ocak’ta dünyayı kasıp kavuran bir çizgi dizi, Türkiye’de yayınlanmaya başlamış. Adına, ‘Pocket Master’ denilen bir anime, 1996 yılında Japonya’da ortaya çıkmış ve kısa zamanda tüm dünyada fenomen haline dönüşmüş. Türkiye’ye gecikmeli de olsa gelen bu anime, bilinen adıyla ‘Pokemon’muş. Bu çizgi dizi, çocuklar üzerinde çok, çok etkili olmaya başlamış. Öyle ki; Tamamen çocukları hedefleyen cips markaları, Tasolarla bu çizgi filmi sokaklara taşımış ve çocukların dünyasında yeni bir oyunun oluşmasına sebebiyet vermiş.

Yaratıcı çocuklarımız, cipslerden çıkan bu Tasolarla ütme mantığına dayanan bazı oyunlar geliştirmişler. Bu oyunlar; yerde arkası dönük Tasoya vurup, o Tasoyu çevirme mantığına dayanıyormuş. Bu oyun öyle çok yayılmış ki, Tasolar üzerine ortaklık kuran mahalle takımları bile kurulmuş. Hatta dönemin popüler dizilerinden olan ‘Yılan Hikâyesi’nin bile Tasoları çıkmış. Dizinin en meşhur karakteri Memoli, Tasolardaki yerini almış.

ÜNLÜ MARKALARIN VAZGEÇİLMEZİ OLMUŞ

Bu oynanan oyun o kadar ilginçmiş ki, kaynağı XVII. yüzyılda Japonya’da oynanan Menko isimli bir kâğıt oyunuyla benzerlik gösteriyormuş. Ama oyunların meşhur olması Hawai’li bir öğretmen sayesinde olmuş. Çocukken kendi kendine süt kapaklarıyla oynadığı bir oyunu, okulda öğrencilerine öğreten öğretmen sayesinde bu oyun önce İngiltere’ye yayılmış, ardından ünlü bir cips markası bu oyunun tüm dünyaya yayılmasına öncülük etmiş. Tasolar, ülkemize de zaten bu sayede ulaşmış. Ama ülkemize ismindeki ‘Z’ harfi yumuşatılarak Taso olarak girmiş ve 2000’li yıllardaki sokak oyunlarına adeta damga vurmuş. Pokemon, sokak oyunlarındaki egemenliğini sürdürürken, bu pazara futbolcu kartları da dâhil olmuş. Hem Taso, hem de futbolcu kartları üzerine oynanan oyunlar, sokaklardaki tercih edilen en temel iki oyun haline dönüşmüş. Pokemon çılgınlığı ülkedeki bazı kişileri rahatsız etmiş olacak ki, Pokemon’la alakalı sürekli olumsuz haberler yayınlanmış. Televizyonlar, gazeteler sürekli bu animenin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiş. Ama Pokemon çılgınlığı tüm bu olumsuzluklara rağmen, sürekli müşterisi artan bir pazara dönüşmüş. Ünlü markalar çılgınlar gibi Pokemonları kullanıyor, hatta Taso veren cips markaları tarihlerinde ilk defa devasa satış rakamlarına ulaşıyormuş. Okullar, sokaklar, evler, her yer Pokemonlarla dolmuş taşmış. Ama Pokemon severleri üzecek bazı olaylar ülkemizde de yaşanmaya başlamış… (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.youtube.com/c/196Sekiz/videos