Siz siz olun küçük bankalarla çalışmayın!

16/12/2019 03:23 2153

 

Nereden çıktı şimdi bu diyeceksiniz anlatayım efendim. Adana’nın en önemli iş adamlarından kent ekonomisine devasa katkılarda bulunan işletmesi ile kentte hatta ülkemizde önemli bir çevreye sahiptir. Dolayısıyla başka şehirlerden Adana’ya göreve gelen banka müdürleri kendisiyle çalışması için bu işadamının önünde el pençe divan durur. Yine böyle bir müdür kendilerinden kredi alması için işadamını ikna eder. Birlikte çalışmaya başlarlar. Kısa bir süre geçmeden banka ülkenin dar boğazda olduğu bir dönemde bu krediyi geri ister. Malum yalvar yakar verirken dev krediyi bir anda geri vermek neredeyse imkansız. Ama bu zatı muhterem banka müdürleri böyle densizlikler ederek insanları zora sokuyor. O yüzden siz siz olun küçük bankalarla aman diyeyim çalışmayın.

Hele bir tanesi var ki deme gitsin. Adana için çok önemli bir yatırım olduğu için Vali Bey ‘ne oldu bu kredi’ diye banka müdürüne sorunca, kerameti kendinden menkul zanneden müdür bey sinirlenir ve kredi dosyasını fırlatır atar. Son sözüm şu ki; eeeey müdür, o dosyayı yarın Vali Bey yine sorarsa, sen o zaman görürsün Anyayı Konyayı..!

 

Sürpriz olur mu?

1 Aralık’ta sona eren delege seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe kongrelerini gerçekleştireceği tarihler belli oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler ilçe kongrelerinin yapılacağı tarihlere çevrilmişti. O tarihler belli oldu. Buna göre kongreler 21 Aralık’ta başlayacak. İlk olarak Feke ilçe kongresi ile başlayacak süreç 18 Ocak’ta Sarıçam ilçe kongresi ile sonlanacak. Sonrasında büyük ihtimalle Şubat ayında da il örgütünün seçimi yapılacak.

Peki ‘İl Örgütü’nde ne olacak?

Herkesin aday olma hakkı var tabi, ama şu anda aday adayı yok, görünen o ki, sürpriz bir isim çıkar mı? Sanmam. Mevcut başkan Mehmet Çelebi bu işi iyi götürüyor. Partide herkesin ağabeyi konumunda. Bana göre il örgütünün seçiminde uzlaşı içerisinde tek liste ile gidilecek. Toplumun her katmanının içinde bulunacağı, tabandan tavana kadar herkesin eşit şekilde yer alacağı, çoğulcu demokrasi ile herkesin temsil hakkının olacağı bir yönetim oluşturulacak diye düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz. Şunun şurasında Şubat ayına ne kadı.

Huzur hakkı

Son günlerde gündemden düşmeyen konuların başında işçi çıkışları ve ödenmeyen işçi maaşları var... Malum Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 169 milyon borçlanma yetkisi aldıktan sonra kamu bankaları ile ciddi bir görüşme içine girmişti. Aldığım bilgiye göre geçtiğimiz haftalarda işçiye bir maaş ödeme yapılmış, alacak 2'ye düştü. Bunun yanı sıra meclis üyelerinin, huzur hakları da iki aydır ödenmiyormuş, neyse ki meclis üyelerinin Aralık ayı son oturumu öncesi huzur haklarının bir aylık bölümü ödenmiş... Meclis üyelerinin huzur alacağı böylelikle 1'e düştü. belediyenin mali tablosu yeni yılla birlikte nasıl olur düzlüğü çıkar mı bilemem ama bazı meclis üyesi veya üyeleri huzur hakkından mali tablo düzelene kadar feragat etmek ister mi? isterse ne olur? Vallahi Çarşı karışır!

 

Günün sözü

 

Aydın, kriz çıkaran kişidir. Siyasetçinin ya da bürokratın söylediklerini tekrarlamak, onları meşrulaştırmaya çalışmak aydının misyonu değildir. ( İtalyan düşünür Umberto Eco)

Günün kitabı

 

ÇÜNKÜ…

 

YAZAR: Banu Akeloğlu

 

Günün ismi

Adana Emniyet Müdürü Zafer AKTAŞ

Çimdik

Hava kirliliğini denetlemeyen yetkilileri on birinci kez çimdikleyeyim; kardeşim siz de bu kentte yaşıyorsunuz zehir soluyorsunuz, hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?

Haşarı soruyor

 

 

- Onca Milletvekillerini haber yapmamıza rağmen, sadece bir Milletvekilinin duyarlılık ve hassasiyet göstererek, kendisinin açıklamalarını sütunlarımıza taşımamızdan ötürü, arayıp teşekkür ettiğini biliyor musunuz?

 

-Adana Ticaret Odası Sosyal Hizmetler ve Eğitim Vakfı 2019 Yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nın 26.12.2019 Perşembe günü saat 16.00’da Adana Ticaret Odası Meclis salonunda yapılacağını biliyor musunuz?

 

-Eurucupturkey üyeleri ile Türkiye’nin en iyi sanatkarlarının, kuaförlük ve berberlik alanına yön vermek için Adana’da Sheraton Otel’de,İtalya yarışması öncesinde gerçekleşecek bilgilendirme, tanışma ve üyelik belgeleri takdim toplantısı gerçekleştirildiğini biliyor musunuz?

-Türkiye’ye yıllık 27 milyar dolar döviz kazandıran, 2 milyon kişiye doğrudan istihdam sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin ana hammaddesi pamukta, Türkiye’nin üretimde dünya altıncısı, ithalatta ise dünya beşincisi ülke konumunda olduğunu biliyor musunuz?

-Son günlerde İnternet ve sosyal medyada, 5 Ocak Stadyumunda evsizler ile ihtiyaç sahipleri için barınak ve yemek temin edileceği şeklinde bir bilginin dolaşmasından rahatsız olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün, “Tamamen aslı olmayan bir haber paylaşılmaktadır. Bu konu hakkında Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz nezdinde hiçbir şekilde bir program düzenlenmemiştir. Halkımızın bu tür doğruluğu ve gerçekliği olmayan asılsız haberlere itibar etmemesi önemle rica olunur” açıklaması yaptığını biliyor musunuz?