Sinek alarmı!

13/07/2020 05:37 1880

Adana’da her yıl olduğu gibi bu yıl da yine sinek sorunu patlak vermeye başladı.

Adana’da sinek ve haşeri ile mücadele yerel yönetimleri her yıl sınıfta bırakıyor. 31 Mart yerel seçim ile birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve yeni seçildiğini, sinekle mücadelenin kış mevsiminden itibaren yapılması gerektiğini, bu nedenle mağduriyeti yaşatan kişinin Adana Büyükşehir Beledeyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlü olduğunu söylemişti.

Tabi Adanalılar bu tür açıklamalara alışkın, Çünkü Hüseyin Sözlü’de göreve geldiğini Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a atıfta bulunmuştu.

Onun da öncesindesi triaji komik açıklamalar vardı. Mesele sinek Yüreğir’den Seyhan’a geliyor, oradaki insanları rahatsız ettikten sonra tekrar Yüreğir’e geliyordu. Yüreğir’deki sinek kimseyi rahatsız etmiyor, fakat Seyhan’dan gelen sinek insanları ısırıyordu (! ) gibi…

Elbette sinekle ve haşerelerle mücadele yerel yönetimler için çok önemli bir konu, çünkü insanlar bu konuda çok sert tepkiler gösterebiliyor. Yerel yönetimlerin sinekle mücadeleyi aralıksız devam ettirmesi ve etkin yöntemler kullanması gerekiyor. Arada oluşacak kısa süreli bir ara uçkun ile mücadeleyi başarasızlığa uğratabilir.

Büyükşehir Belediyesi yasası ile ilçe belediyeler sinekle mücadele görevinden azledildi. Ama bu demek değil ki hiçbir şekilde uçkun ile mücadele edemez. Adanalı her sene sinekle sınav oluyor. Bu duruma ilçe belediyelerin seyirci kalması bence doğru değil.

Evet böyle bir yaşa var ama Adana tarım şehri… Bu nedenle sineğin her türlüsü bu şehirde vücut bulmakla birlikte iklimsel sebeplerden dolayı da çok hızlı bir şekilde üreyebiliyorlar. Bu nedenle ilçe belediyelerin de büyükşehir belediyesin destek olması gerekiyor.

Geçen yıl Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu yılı işaret ederek sinekle mücadele konusunun çözüme ulaştığını açıklamıştı. Fakat sezon yeni başlıyor. Atatürk Caddesi başta olmak üzere şehrin dört bir yanından sinek paylaşımları sosyal medyada yer bulmaya başladı.

İnşallah fotoğraflanan sinekler geçen yıldan kalıpta bu yıl troll hesaplar tarafından paylaşılmıştır. Veya insanları rahatsız etmeyen, herhangi bir hastalığına sebep olmayan canlılardır. Konuya iyimser bakmak istiyorum. Çünkü geçen yıl gerçekten başta sivrisinekler olmak üzere diğer haşereler insanları perişan etmişti. Aynı kabusu bu yıl ben de dahil olmak üzere hiç kimse yaşamak istemiyor.

Bu nedenle Zeydan Karalar’ın geçen yıl yaptırmış olduğu ilaçlama çalışmalarına ve pankartlardaki açıklamalarına inanmak istiyoruz. Aksi durumda sinekle mücadele dönemi başlıyor demektir.

Tabi bu işin birde diğer illere rezil olması var. Kimse sinekli şehirde yaşamak istemez ve yaşadığı şehrin sinekli olduğunu söylemek istemez. Ama maalesef her gerçek gibi Adana’daki sinek gerçeği de acı bir gerçek. İnsan diğer şehirlerde yaşayan akrabalarına ve tanıdıklarına bunu anlatamıyor. Şehir dışından bir misafir gelecek olması, ev sahibinin sinekler yüzünden farklı bir tedirginlik yaşamasına neden oluyor.

Yazıma son vermeden önce bunun bir siyasi yazı olmadığını belirtmek istedim. Yazımın başında sinekle mücadelede ayırt ekmeksizin bütün belediye başkanlarının sınıfta kaldığını yazmıştım. Bu hususa yeniden dikkat çekerek, Adana’ya bu yıl sineksiz bir yaz mevsimi geçirmesini dilerim.